Muška mlađa seniorska odbojkaška reprezentacija Crne Gore doputovala je u Tarnov, gdje će od utorka učestvovati na prvom Evropskom prvenstvu za odbojkaše do 22 godine.
Naši odbojkaši su u nedjelju, preko Beča i Krakova, stigli u grad na jugu Poljske, koji će biti domaćin najboljim selekcijama Evrope za mlađe seniore, među kojima je i Crna Gora.
Prvu utakmicu izabranici Balše Radulovića igraju u utorak, 12. jula u 12 časova protiv selekcije Holandije. Dan kasnije, u srijedu, 13. jula Crna Gora će igrati protiv Italije (17h), a u srijedu, 14. jula rival našim mladim odbojkašima biće selekcija Turske (12h).
“Stigli smo u grad Tarnov u Poljskoj, gdje će se od 12. do 17. jula održati prvo Evropsko prvenstvo za mlađe seniore. Iskren da budem, osjećamo se svi blago umorno, što je i normalno, s obzirom da smo rano krenuli iz Crne Gore. Međutim, raduje me to što i pored umora koji je evidentan, vlada jako dobra atmosfera među svim igračima i članovima stručnog štaba naše ekspedicije”, kazao je selektor Balša Radulović.
Peh za našu reprezentaciju desio se uoči samog polaska za Poljsku – prvi tehničar Danilo Dubak dobio je boginje i nije bio u mogućnosti da krene na put.
“Nažalost, negdje pred sam polazak za Poljsku ostali smo bez tehničara Danila Dubaka, koji je dobio temperaturu, kasnije se ispostavilo da je ta temperatura posljedica boginja i nismo imali mogućnost njegovo mjesto zamijenimo sa još jednim igračem. Vjerujemo u momke koji su ovdje, prije svega u drugog tehničara Rastka Milenkovića, na kojeg će pasti breme ovog jakog turnira. Sigurno velika škola za njega i za sve nas, ali kao što sam maloprije rekao, siguran sam da i on, a i ostali momci imaju kvalitet da ovaj turnir odigraju na najbolji mogući način i vjerujem da ćemo spremni dočekati Evropsko prvenstvo kroz ova dva dana pred početak, koja ćemo iskoristiti maksimalno da se i fizički i psihički pripremimo za to što nam slijedi i pružiti svoje najbolje izdanje”, dodao je Radulović.
Imajući u vidu da je zbog bolesti Danilo Dubak “otpao” sa spiska pred sami polazak i da nije bilo izvodljivo da se zamijeni drugim igračem, mladi Rastko Milenković biće jedini izbor na mjestu tehničara, što će zasigurno biti veliko iskustvo za igrača Budve.
“Pripreme su protekle u najboljem redu. Spremni smo za Evropsko prvenstvo, daćemo naš maksimum u narednim utakmicama koje nam predstoje”, kazao je tehničar Rastko Milenković.
TEHNIČAR:
Rastko Milenković (Budva)
KOREKTORI:
Đorđe Jovović (Budućnost volley)
Miro Miljanić (Budva)
PRIMAČI SERVISA:
Nemanja Peruničić (ACH Ljubljana)
Vukašin Cimbaljević (Vojvodina)
Milan Rovčanin (Jedinstvo)
Lazar Cimbaljević (Galeb Liko Soho Group)
SREDNJI BLOKERI:
Matija Ćinćur (Budućnost volley)
Stefan Femić (Jedinstvo)
Ognjen Perunović (Budućnost volley)
Nikola Đurović (Jedinstvo)
LIBERA:
Miloš Kosović (Dubočica)
Danilo Krivokapić (Budva)
U stručnom štabu U22 odbojkaške reprezentacije Crne Gore pored selektora Radulovića nalaze se njegovi pomoćnici Miljan Bošković i Miloš Marković, fizioterapeut Nikola Vojinović, statističar Luka Zucović, a tim menadžer je Ivan Bošković, generalni sekretar OSCG.
Osam selekcija podijeljenih u dvije grupe boriće se za titulu prvaka Evrope po prvi put u ovoj uzrasnoj kategoriji (igrači rođeni 2001. godine i mlađi).














“Danas se okupljamo u Podgorici, a od sjutra kreće akcija u kojoj ćemo pokušati da izborimo plasman na Evropsko prvenstvo. U početku će nas biti 18, a narednog ponedjeljka priključiće nam se Nikoleta Perović, koja ostaje u treningu u Baru, ali zbog privatnih obaveza nije mogla biti prvu sedmicu sa nama. Nadam se da ćemo napraviti dobru atmosferu, dobru radnu grupu, da nećemo imati puno trzavica i problema. Što se tiče mene, novi sam u svemu tome i prvi put sam danas ovdje, ali potrudiću se maksimalno da dam svoj pečat tom nekom radu i da iz te grupe izvučem ono najbolje, a dobar rezultat bi bio plasman na Evropsko prvenstvo, da to proslavimo. Samim tim da to digne na neki način i Savez, i igračice, i mene kao selektora, i cijeli stručni štab. Svi bismo dobili jedan ogromni pečat vrijednosti koji bi digao crnogorsku odbojku na veći nivo. Mi smo tu da damo sve od sebe da se tih šest sedmica dobro spremimo, očekuju nas i dvije prijateljske utakmice koje smo do sada sigurno dogovorili, a to je sa Bosnom i Hercegovinom 12. i 13. avgusta. Pokušaćemo da organizujemojoš jedan do dva meča, ali na nama je da dobro radimo, da napravimo dobru atmosferu među nama i da damo sve od sebe, kad smo već tu da ta naša akcija ima i neki naročiti pečat”, kazao je selektor Milorad Krunić.
“Ja sam povratnik u reprezentaciju i prije svega poželjela bih dobrodošlicu selektoru Mišku Kruniću u naš Savez i u našu reprezentaciju. Okupili smo se kako bismo ostvarili cilj koji već nekoliko godina nijesmo bile u mogućnosti da ostvarimo, a to je da se konačno kvalifikujemo za Evropsko prvenstvo. I ove godine, kao i prošle, imamo protivnike po mjeri, s tim što mislim da ćemo ove godine biti pametnije i da ćemo to na kraju i realizovati. Djevojkama želim da ostanu zdrave i da u ovom sastavu u kakvom smo trenutno, i dočekamo kvalifikacije”, rekla je Tanja Bokan.
“Okupile smo se nakon nešto više od godinu dana. Očekuju nas pripreme u Pljevljima gdje ćemo naporno trenirati. Imamo dosta mladih igračica, takođe i nekoliko iskusnijih, koji će to sve da popune i naprave jednu prelijepu atmosferu. Tu smo sa novim selektorom, nadam se da ćemo imati fenomenalnu komunikaciju i fenomenalnu saradnju i da ćemo dosta toga naučiti od njega. Imamo velike šanse da se kvalifikujemo za Evropsko prvenstvo i uz veliki trud i veliku motivaciju nadam se da ćemo taj cilj i ostvariti”, ističe Saška Đurović.



Tamara ipak ostaje u odbojci, karijeru nastavlja kao trener. Naredne godine biće na čelu srpskog drugoligaša OK Borac iz Čačka.
Za žensku seniorsku reprezentaciju Crne Gore nastupala je od 2016. godine (2010. godine je zabilježila nastup u juniorskoj selekciji), sa kojom je osvojila zlatnu medalju na Igrama malih zemalja 2019. godine.
“Projekat je krenuo od novembra 2021, uz zvaničnu podršku Ministarstva prosvjete i Uprave za sport i mlade. Posebnu zahvalnost dugujemo Ministarstvu prosvjete koje nam je omogućilo termine u svojim fiskulturnim salama. U projekat je ukjučeno 13 osnovnih škola iz osam gradova: Pljevalja, Žabljaka, Mojkovca, Kolašina, Bijelog Polja, Berana, Rožaja i Nikšića. Uključeno je oko 250 dječaka uzrasta od 11-14 godina. Škola je besplatna za sve polaznike”, kaže Ćalov.
Koordinatori OSCG redovno su obilazili svaku školu i pružali neophodnu pomoć u sprovođenju aktivnosti “Besplatne škole odbojke”…
Ono što je najvažnije – projekat će se nastaviti, uz određene novine i poboljšanja. Kao i prošle godine, prije njegovog početka nosioci projekta obići će sredine koje bi mogle da budu uključene u njegovu realizaciju.






























































