Banner

Kako da svom djetetu bavljenje sportom učinite ljepšim?

od admin
326 pregleda

Ustanovljeno je da se oko 25% djece uključi u sportske programe pod jakim (štetnim) pritiskom roditelja, a da oko 50% želi da promijeni vještinu ili prestane da trenira zbog lošeg pristupa roditelja ili trenera.

Taj loš pristup se najčešće ogleda kroz primoravanje i pritisak roditelja koji zaboravljaju da sport treba da služi djeci, a ne djeca sportu. Isto tako sport ne treba da služi kao potreba roditelja i trenera za dokazivanjem ili za ostvarivanje njihovih neostvarenih ambicija. Ne smijemo zaboraviti da su istraživanja pokazala da su među razlozima zbog kojih se djeca bave sportom na prvom mestu zabava, na drugom učenje i unapređivanje vještina, na trećem sklapanje prijateljstava i druženje i tek na četvrtom pobjeda.

Evo nekoliko savjeta koji će značiti i vama i vašem djetetu:

Imajte na umu koliko obaveza ima vaše dijete. Ukoliko ste ga već upisali u muzičku školu ili školu glume, možda će mu i uz obaveznu redovnu školsku nastavu dodatna sportska aktivnost biti previše naporna.

Prije nego što vaše dijete počne redovno da vježba neku sportsku disciplinu ili da trenira za takmičenja, odvedite ga kod ljekara koji će izvršiti detaljan pregled. Cilj pregleda je da se sagledaju i izbjegnu zdravstveni rizici koje sportska aktivnost može da izazove.

Nemojte se miješati u rad trenera ili pokušavati da sami trenirate vaše dijete.

mini-odbojka-oscg-volleyball-kids-montenegro-crna-gora-00042

Naučite svoje dijete da nikad (baš nikad!) ne nastavlja fizičku aktivnost ako oseća bilo kakav bol.

Ako se dijete pri fizičkoj aktivnosti povrijedi, OBAVEZNO i bez odugovlacenja odvedite dijete na pregled i nakon toga pridržavajte se savjetovanog liječenja. Striktno pratite uputstva ljekara kada nastaviti sa fizičkim vježbanjem.

Uvijek budite sigurni da je dijete unijelo prije i u toku treninga dovoljnu količinu vode kako bi se spriječili problemi dehidracije i pregrijevanja organizma djeteta.

Svoje dijete ohrabrujte da se bavi sportom, ali ga ne prisiljavajte.

Uvijek imajte na umu da djeca učestvuju u sportu zbog sopstvenog, a ne vašeg zadovoljstva. I nikad ne zaboravite, da djeca u sportu traže zabavu a ne rezultat.

Svom djetetu pružajte podršku i ohrabrenje, bez obzira da li pobjeđuje ili gubi. Nemojte ga kažnjavati, kinjiti i ponižavati, ukoliko ne ostvari vrhunske rezultate.

Nikada nemojte stavljati dijete u službu obezbjeđivanja svojih materijalnih potreba, jer dijete nije mašina za pravljenje novca, a trening treba da bude uživanje, a ne teret.

Povezani članci