Odbojkaši Francuske i odbojkašice Italije osvajači Lige nacija

Japanu srebro, Poljskoj bronza u obje konkurencije

od Danilo
19 pregleda

Odbojkaši Francuske vratili su se na tron Lige nacija (VNL), a drugi pehar u istoriji u ovom takmičenju osvojile su i odbojkašice Italije.

(foto: FIVB)

Olimpijski šampion postao je najuspješniji nacionalni tim takmičenja koje se održava od 2018. godine, pod pokroviteljstvom Svjetske odojkaške federacije (FIVB), pošto su pobjedom nad Japanom u poljskom Lođu 3:1 (25:23, 18:25, 25:23, 25:23) došli do drugog zlata u ovom takmičenju, u kom su prvi trofej osvojili 2022. godine, nakon srebra na debiju 2018. i bronze tri godine kasnije.

U velikom finalu, za Japan prvom u VNL, Žan Patri je predvodio Francusku sa 24 poena, Kevin Tili imao je 13. Na drugoj strani 17 poena osvojio je Juki Išikava.

U meču za bronzu domaćin završnog turnira, selekcija Poljske, slavila je protiv Slovenije 3:0 (26:24, 25:16, 25:17).

Na tron VNL vratile su se i odbojkašice Italije, takođe pobjedom nad reprezentacijom Japana u finalu 3:1 (25:18, 25:17, 21:25, 25:20) u Bangkoku. Fantastičan meč imala je Paola Egonu sa čak 27 poena, dok je na drugoj strani Sarina Nišida Koga osvojila 17 u meču koji je donio ženskoj Japanskoj selekciji prvu VNL medalju. U duelu Poljske i Brazila u meču za bronzu slavile su Poljakinje 3:2 (25:21, 26:28, 25:21, 19:25, 15:9).

Naredni veliki odbojkaški turnir biće na Olimpijskim igrama u Parizu (27. jul – 11. avgust). U muškoj konkurenciji domaćin i branilac titule Francuska igraće u grupi A sa Slovenijo, Kanadom i Srbijom, u grupi B su Poljska, Italija, Brazil i Egipat, dok su u grupu C žrijebani Japan, SAD, Argentina i Njemačka.

Kada je riječ o odbojkašicama domaća selekcija Francuske igraće u grupi A sa olimpijskim šampionkama iz Tokija i Rija, Amerikankama, odnosno Kineskinjama kao i prvakinjama svijeta, odbojkašicama Srbije. U grupi B su Brazil, Poljska, Japan i Kenija, a u grupi C Italija, Turska, Holandija i Dominikanska Republika.