Budva umalo do zlatnog seta, Đurović i Jovović odveli Mladost u 2. rundu Lige šampiona

Budva se seli u CEV Kup, u kom će u prvom kolu igrati sa finskom Valepom

od Danilo
86 pregleda

Odbojkaši Budve uprkos dobroj igri na gostovanju Mladosti u Zagrebu nisu uspjeli da se plasiraju u drugo kolo kvalifikacija za Ligu šampiona. Iako su meč otvorili kako su željeli i osvojili uvodna dva seta, dozvolili su rivalu da uzvrati istom mjerom, potom i ispustili peti set za poraz 3:2 (23:25, 37:39, 25:15, 26:24, 15:13), drugi u seriji nakon meča u Budvi (3:1), u kom su naši prvaci takođe vodili.

Da ne želi lako da se oprosti od Lige šampiona, Budva je pokazala sjajnom igrom u prvom setu, koji je bio sličan uvodnom iz MSC “Budva”. Ponovo je od presudnog značaja bilo iskustvo primača servisa ekipe Miljana Boškovića – Balše Radunovića i Vojina Ćaćića, pa je naš šampion serijom 6:1, počev od 30. poena, stekao maksimalnih +4, što je bila ozbiljna zaliha u sudaru ekipa ujednačenog kvaliteta. I sasvim dovoljna, da se iskoristi druga set lopta i povede 25:23. Mladost je na startu imala problema sa servisom, a u igri je održavao Đorđe Jovović, koji je u prvom setu osvojio šest poena, tri manje od Radunovića na drugoj strani.

Drugi set bio je spektakularan, a najvažniji od svega bio je njegov ishod – dobila ga je Budva 39:37 u borbi koja je trajala 42 minuta i u kojoj je naš šampion imao osam set lopti, Mladost jednu manje. Uprkos padu u igri nakon 10. poena, poslije kog je uslijedila kraća pauza zbog odluke sudija da dodijele poen domaćinu i sviraju blok-aut Babića, nakon napada Jovovića, Budva je uspjela da se vrati iz minusa od šest poena (15:9), da odbrani dvije set lopte i dobije jedan od najdužih setova u istoriji kvalifikacija za Ligu šampiona. U finišu drugog dijela meča za Mladost je debitovao naš srednji bloker Nikola Đurović, a njegov iskusniji kolega iz reprezentacije, Luka Babić, zajedno sa Vojinom Ćaćićem, uz po blok donijeli su Budvi vođstvo 2:0.

Treći set Mladost je otvorila sa 4:1, a prednost je gradila do +4 (10:6), kada je Bošković reagovao tajm-autom, koji nije donio boljitak. Otišao je domaćin na dvocifrenu prednost, 19:8 i bez pravog otpora se vratio u meč. Tada je Bošković riješio da odmori nosioce igre za praktično odlučujući, četvrti set, a mladi igrači uspjeli su da poremete planove Gačićevog tima o brzom završetku seta. Vođstvo Mladosti je raslo do +12 (24:12), a Budvini tinejdžeri (debitovao petnaestogodišnji Vuk Stanojević) odložili su kraj seta za nekoliko poena. Zagrepčani su ga osvojili sa 25:15.

Vasilije Milenković, Foto: CEV

Djelovalo je da je prijao mali odmor startnoj postavi Budve, koja je sjajno ušla u četvrti set sa 4:2 i nagovijestila da žarko želi zlatni set. Uzbudljiv je bio četvrti set u kojem je naš prvak imao prednost do finiša, posljednji put 19:18, kada je Mladost preokrenula na 21:19, a Budva ponovo izgubila ritam nakon kraćeg “prekida” zbog nezadovoljstva sudijskom odlukom. To je iskoristio domaćin i nošen našim odbojkaškim biserom, Nikolom Đurovićem, došao do set, praktično meč lopti. Imala ih je ekipa Mladosti čak tri, što je Budva predvođena Balšom Radunovićem anulirala, ali u pomalo bizarnoj završnici seta ostala bez drugog kola i dvomeča sa prvakom Austrije, Tirol Inzbrukom.

Peti set bio je bio formalnost, a pripao je Mladosti 15:13, iako je Budva u većem dijelu bila u prednosti, predvođena tinejdžerima (Stanojević, Vasilije Milenković, Miro Miljanić…), kojima je trener Bošković ukazao priliku.

Najuspješniji poenter u redovima osvajača duple krune u Crnoj Gori bio je Ćaćić sa 24 poena, 20 je osvojio Radunović, 13 korektor Ćulafić. Kod Mladosti 20 poena Jovovića, Đurović je meč završio sa četiri, od čega tri iz bloka, a najbolji poenter domaćina bio je Handrinos sa 21 poenom.

Budva će se preseliti u CEV Kup, u kom će u prvom kolu igrati sa trećeplasiranim timom šampionata Finske, Valepom. Prvi meč, u gostima, našeg šampiona očekuje u 8. oktobra.

Mladost – Budva 3:2 (23:25, 37:39, 25:15, 26:24, 15:13)

Zagreb – Dom odbojke “Bojan Stranić”. Sudije: Sikanjić (Lihtenštajn), Dobrev (Bugarska).

Poeni iz napada: Mladost 68, Budva 62. Poeni iz bloka: Mladost 18, Budva 16. Poeni iz servisa: Maldost 6, Budva 2.Greške protivnika: Mladost 29, Budva 30.

Mladost: Perić 8, Ivančić, Jakopec 10, Repek, Đurović4, Handrinos 21, Eker 20, Pervan (libero), Močić 7, Mičetić 3, Busak-Vidaković (libero), Stanković, Jovović 20. Trener: Radovan Gačić.

Budva: Močić (libero), Miljanić 3, Lečić 2, R. Milenković 1, Stanojević 1, Radunović 20, Radonić, V. Milenković 4, Janković 6, Ćulafić 13, Babić 6, Ćaćić 24. Trener: Miljan Bošković.