Zenit i Lube u finalu Lige šampiona

od Jelena
299 pregleda

Odbojkaši Zenita plasirali su se u finale Lige šampiona pobjedom nad Peruđom posle preokreta rezultatom 3:1 u drugoj utakmici polufinala.

Aktuelni šampion Evrope je u reprizi finala od prije dvije godine slavio sa 22:25, 25:23, 25:23, 26:24, posle dva sata i dva minuta igre.

Prvi set je počeo vođstvom domaćina 10:6, ali je u narednih nekoliko poena uslijedio preokreta zahvaljujući servisima Vilfreda Leona i napadima Aleksandra Atanasijevića. Peruđa je tako stekla tri poena prednosti, da bi u završnici došlo do neizvjesne borbe, a tada je Filipo Lanca inicirao nove brejk poene i doveo Peruđu na prag osvajanja prvog seta. Odluka je pala servis greškom Ervina Engapeta.

I drugi set je rešen u samoj završnici, posle vođstva Peruđe 22:21 i tri nerealizovana napada Leona, Engapet napadom i greška Atanasijevića donijeli su dvije vezane set lopte domaćinu, a Met Anderson je bio zaslužan za izjednačenje. Tokom cijelog trećeg seta vodila je ekipa Zenita, u završnici je bilo i 22:18, da bi blokovi Atanasijevića na Engapetu doprinijeli drami. Ipak, probuđeni Maksim Mihajlov i Atrjom Volvič su poenima iz napada donijeli vođstvo Zenitu i doveli giganta iz Kazanja na set od finala.

Do sredine četvrtog perioda, Peruđa je čak i vodila, Atanasijević je ‚vukao‘ svoju ekipu, pa je čak i uz De Čeka spasao dvije vezane meč lopte domaćina. Međutim, posle 24:24, Zenit je osvojio naredna dva poena i izborio osmo finale Lige šampiona u istoriji, a peto zaredom.

Najbolji u trijumfu Zenita bio je Mihajlov sa 17, Engapet je dodao 14, a Anderson 13.

Kod Peruđe se istakao Atanasijević sa 24 poena, uz 67 odsto realizacije napada, dok je Leon dodao 18, uz 10 servis grešaka. Drugi srpski odbojkaš Marko Podraščanin utakmicu je završio sa 11 poena.

Zenit će se za petu uzastopnu titulu šampiona ‚Starog kontinenta‘, a sedmu ukupno, boriti sa pobjednikom  Lube, 18. maja u Berlinu.

Odbojkaši Lubea rutinski su izborili mjesto u finalu Lige šampiona, pošto su u revanšu sa 3:0 savladali na svom terenu SKRA Belhatov.

Tim iz Ćivitanove je u tom duelu slavio sa 25:15, 25:20, 27:25, posle jednog sata i 16 minuta igre i tako obezbijedio reprizu prošlogodišnjeg finala elitnog takmičenja.

Lube je u prvom susretu protiv SKRA slavio takođe u tri seta, a u drugom nije dozvolio rivalu ni da mu priprijeti.

Pobjednički tim je predvodio Osmani Huantorena sa 12 poena, Joandi Leal je dodao 11, a srpski odbojkaš Dragan Stanković deset.

Na drugoj strani, dvocifreni učinak imao je samo Marijuš Vlazue sa 11 poena, dok je Milan Katić utakmicu završio sa četiri poena.

Finale Lige šampiona na programu je 18. maja u Berlinu, Zenit će se boriti za petu uzastopnu titulu, a sedmu ukupno, dok će Lube juriti svoj drugi trofej u elitnom takmičenju, prvi od 2002. godine.

izvor: sportklub.rs