Vrijeme je za odbojku!

Foto: Boris Pejović

Vrijeme je za odbojku. Ili – ponovo je vrijeme. U jednoj rečenici moglo bi da se parafrazira ono što je predsjednik Odbojkaškog saveza Crne Gore Nikola Kažić kazao u novogodišnjem intervjuu za “Vijesti”.

I zaista, početkom ovog milenijuma, odbojka je u kod nas bila vrlo ozbiljan sport. Četiri od šest posljednjih prvaka nekadašnje zajedničke države koja je 2000. godine bila olimpijski šampion, dala je Crna Gora – Budućnost Podgorička banka i Budvanska rivijera bili su klubovi evropskog kalibra, vrijeme njihovog najvećeg rivalstva jedna je od važnijih sekvenci crnogorskog sporta posljednjih decenija.

Vremenom, sve se izgubilo, maltene nijedan kolektivni sport u Crnoj Gori nije propatio kao odbojka. Posebno se to odnosi na klubove i domaću ligu. Je li došlo vrijeme da se i to promijeni?

– Mislim da se već mijenja – kaže Nikola Kažić.

Optimizam temelji na realnim pokazateljima: crnogorski klubovi, i muški i ženski, uskoro će prvi put dobiti priliku da igraju regionalnu MEVZA ligu, reprezentacija, i muška i ženska, prvi put u istoriji biće dio Zlatne evropske lige. Poseban “adut” je ženska odbojka, koja je najmasovniji ženski sport u Crnoj Gori, a naše dame su na pragu prvog, istorijskog plasmana na Evropsko prvenstvo.

Na Odbojkaškom savezu je, ističe Kažić, da stvori klimu i ambijent kako bi se odbojka vratila na mjesto na koje zaslužuje da bude.

– Nije teško napraviti to poređenje. Tih 2000-ih godina naši klubovi su igrali jaku ligu, sa Vojvodinom, Crvenom zvezdom i ostalima, Podgorica i Budva su ulagali ozbiljan novac u svoje klubove. Podgorička banka je pomagala klub sa više stotina hiljada eura na godišnjem nivou, što je bilo dovoljno da Budućnost bude evropski klub u svim okvirima – čak i sada igrači sa strane koji su igrali tada u Podgorici govore da bi i u sadašnjem vremenu taj klub bio među Top pet ili 10 u Evropi, i po organizaciji i po kvalitetu. Budvanska rivijera je, s druge strane, kao državna kompanija bila većinski sponzor kluba, uz razne uticajne ljude koji su u to vrijeme pomagali. Kada imate tako jake klubove onda imate i mlađe kategorije, imate i sistem rada – uvijek su državna takmičenja u mlađim uzrastima bila jako kvalitetna. Sada su klubovi u sasvim drugačijoj situaciji: ne samo ta dva, već i mnogi drugi. U pitanju su desetostruko manja ulaganja, klubovima zaista nije lako da funkcionišu. Posebno kada imate planetarno popularne sportove kao što su fudbal, košarka i tenis, a znamo koliko su ženski rukomet i vaterpolo popularni u našoj zemlji gdje smo ostvarili značajne uspjehe. Nije lako boriti se za novac, nije lako boriti se sa svim tim, ali opet mislim da svi zajedno pravimo određene iskorake i da ćemo tako i nastaviti – ističe Kažić, koji je u junu ove godine naslijedio Cvetka Pajkovića na čelu Odbojkaškog saveza.

Ako je klupska odbojka patila, reprezentativna je uspjela da zadrži korak – tri uzastopna plasmana na Evropsko prvenstvo značajan su uspjeh i podstrek, bez obzira što “pomogla” i Evropska odbojkaška federacija (CEV) proširenjem broja selekcija koje igraju završnicu, bez obzira što će ta niska plasmana, kako sada stvari stoje, biti prekinuta narednog ljeta.

Foto: Boris Pejović

Kažić je ubijeđen da će se 2027. naša muška selekcija vratiti na najveću evropsku smotru, da će je 2025. premijerno “zamijeniti” – ženska.

– Ono što je san svih nas svakako je plasman ženske reprezentacije na EP i tu imamo veliku šansu. Ostale su dvije utakmice, protiv Bosne i Hercegovine i Letonije, gdje nam je matematički dovoljna i jedna pobjeda. Imajući u obzir masovnost – činjenicu da najviše djevojčica i djevojaka u Crnoj Gori trenira odbojku, to bi značajno pomoglo da žensku odbojku konačno postavimo na mjesto koje joj pripada, da uz ženski rukomet polako dižemo i to. Veliki optimizam gajimo i zbog toga što je prosjek reprezentacije manji od 22 godine. Imamo reprezentaciju koja je i sadašnjost, ali i budućnost – smatra Kažić.

U samo 20-ak dana, i to ne tako davno, u novembru, odjeknule su dvije vijesti koje bi mogle da imaju presudan značaj u projektu povratka – kvaliteta, popularizacije i značaja odbojke. Najbolji crnogorski klubovi, i muški i ženski, pridružiće se regionalnoj ligi, a obje reprezentacije izborile su pravo da igraju jaku Zlatnu evropsku ligu.

– Prvi put od sticanja nezavisnosti crnogorski klubovi će imati pravo da igraju regionalnu ligu, i to veoma jaku ligu, sa klubovima iz Austrije, Slovenije, Češke… Siguran sam da će to uticati na to da se odbojka u Crnoj Gori postavi na značajan nivo, što bi moglo da zainteresuje i sponzore, jer se liga igra u regiji u kojoj funkcionišu mnoge ozbiljne firme. Sreća u nesreći je što u odbojci nisu potrebna megalomanska ulaganja kao u nekim drugim sportovima, u pitanju je lakša varijanta za koju sam siguran da će je neko prepoznati. Naravno, mi kao Savez ćemo i putem svog uticaja, preko lokalnih samouprava i države insistirati da to bude na većem nivou. Iskreno vjerujem da poslije svega to na nekin način i pripada odbojci. Smatram da je sada momenat – da naredne tri ili četiri godine budu zamajac za razvoj odbojke koja sebe treba da postavi na ozbiljno mjesto u crnogorskom sportu – naglašava Nikola Kažić.

Jake utakmice koje će i muška i ženska reprezentacija igrati u Zlatnoj evropskoj ligi mogle bi značajno da pomognu na tom putu.

– Reprezentacije će prvi put igrati u Zlatnu evropsku ligu, što je veliki iskorak za našu odbojku. Na većini utakmica igraćemo protiv jačih ekipa od sebe. Za naše mlade seniorske reprezentacije to je krucijalna stvar. Jer, bez jakih mečeva nema ni napretka. Neki porazi vas nauče više nego pobjeda. Mi smo u Srebrnoj ligi minulih godina gubili samo od Portugala, koji je osvojio ligu, i od domaćina Austrije u polufinalu u Gracu. Nije poenta u tome što smo pobjeđivali pet-šest ekipa koje su slabije od naše, već nam zaista trebaju veliki mečevi – i bez obzira na našu mladost, i u muškoj i u ženskoj konkurenciji, ubijeđen sam da kroz velike utakmice možemo da dođemo do nivoa da pobjeđujemo mečeve i u Zlatnoj ligi.

Imenovanje novih selektora, takođe u novembru – Jovo Caković je preuzeo žensku, Ivica Jevtić mušku reprezentaciju, takođe su vezani za projekat povratka odbojke na značajno mjesto u crnogorskom sportu.

Foto: Boris Pejović

– U muškoj konkurenciji ostala nam je samo teoretska šansa da se plasiramo na EP, i to je jedan od razloga, gledajući i obaveze koje nas čekaju narednih godina, zašto smo odlučili da pružimo šansu novom selektoru. Ove i naredne godine imaće vremena da navikne momke na svoj rad, da oni uđu u njegov sistem kako bismo 2027. godine opet napali plasman na Evropsko prvenstvo. Realno je da to uradimo – imamo puno mladih momaka koji već igraju u inostranstvu i koji će tek da stasaju.

Reprezentacija je proizvod, ali klubovi treba da budu – servis.

– Nema dileme da motor razvoja crnogorske odbojke moraju da budu klubovi – Savez je tu da čuva reprezentaciju, da obezbjeđuje sve moguće uslove, da sprovodi svoje politike, ali uvijek su klubovi ti koji prave igrače, oni u njima provode po 10 mjeseci godišnje. Reprezentacija im služi kao iskorak i borba u Evropi sa jako kvalitetnim rivalima. Ali, baza uvijek ide iz klubova, kao što je išla i u tim 2000-im godinama – kazao je Kažić.

Odbojakaški savez već duži niz radi na popularizaciji odbojke…

“Savez već osmu godinu sprovodi najmasovniji projekat za djecu u sportu, a to je mini odbojka i u njoj se takmiči skoro hiljadu djevojčica i dječaka između devet i 12 godina. I to je predivna slika kada oni dođu – igra se na tri terena istovremeno, igra se svaki drugi vikend, i to je interesantno što veoma rano zainteresujemo djecu za odbojku, igra se na skraćenom terenu četiri protiv četiri, bez tabele i imperativa rezulata, i to nam je projekat na koji smo ponosni i koji svi prepozaju. Takođe, na sjeveru, a sad smo počeli i u centralnom dijelu i na jugu, sprovodimo besplatnu školu odbojke koja ima za cilj da zainteresujemo dječake i da animiramo klubove, sve uz podršku ministarva sporta i prosvjete.”

Najmasovniji smo sport u ženskoj konkurenciji

Ženska odbojka trebala bi da doživi – bum. I već ga doživljava…

– Mi smo najmasovniji sport u ženskoj konkurenciji, najviše djevojčica i djevojaka u Crnoj Gori trenira odbojku. U pionirskoj ligi imamo čak 25 klubova. Nije to slučaj samo kod nas – svuda u Evropi je tako. Imamo i primjer Amerike, koja pravi profesionalnu ligu u ženskoj konkurenciji, prvi put nakon fudbala i košarke. Oni su prepoznali i biznis varijantu – naglašava Kažić.

Osim što je ženska reprezentacija Crne Gore na korak od plasmana na Evropsko prvenstvo, i klubovi su počeli da se razvijaju na pravi način.

– Herceg Novi je nedavno igrao kvalifikacije za Ligu šampiona, u pitanju je klub koji ima ozbiljna ulaganja, ozbiljnu ekipu, koji ozbiljno nastupa. Igrali su protiv poljske ekipe Lođ, daleko najbolje ekipe u kvalifikacijama, i mislim da bilo ko drugi da im je zapao na žrijebu, one bi to mogle to da prođu. Čak su i te utakmice igrale odlično. Naša ženska odbojka je na pravom putu – ubijeđen je Kažić.

Izvor: Vijesti 

Related posts

Odbojkaški savez Crne Gore i Fakultet za sport i fizičko vaspitanje potpisali sporazum o saradnji

Vukota Čelebić: Sanjar na mreži

Vuk Stanojević: Želja mi je da zaigram u Italiji