Veliki preokret juniorki za prvu pobjedu u Kaunasu!

Ženska U20 reprezentacija nakon zaostatka od dva seta slavila u duelu sa domaćinom kvalifikacionog turnira

od Danilo
278 pregleda

Ženska U20 odbojkaška reprezentacija Crne Gore savladala je domaćina turnira 2. runde kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, selekciju Litvanije, nakon senzacionalnog preokreta rezultatom 3:2 (16:25, 18:25, 25:23, 28:26, 15:12) u Kaunasu u 2. kolu grupe D.

Naše juniorke prikazale su čeličnu volju i odlučnost i uprkos zaostaku od 2:0 u setovima i činjenici da su u svakom od naredna tri seta jurile protivnice preokrenule su protiv domaćina turnira, ostale u igri za plasman na šampionat Evrope.

Nakon uvodnih pet poena prvog seta Litvanija je napravila seriju bez odgovora naših juniorki, kojom je usmjerila prvi set u svoju korist. Tek greškom domaćina u 14. poenu naša selekcija je uspjela da skine sa servisa Petučovu, dođe do 10:4, i potom u dobrom ritmu priđe na minus 3. Ipak, ponovo je dosta problema pravila servisom Petučova, pa je razlika išla na dvocifrenu, a prvi set završen je 25:16 u korist Litvanije.

Litvanke su nastavile u dobrom ritmu i u drugom setu, koji su otvorile sa 5:1, a uz minus od četiri poena bilo je veoma teško igrati. Održavale su prednost igračice selekcije domaćina, sa 2:0 povele rezultatom 25:18 i djelovalo je da će ekipa selektorke Kontaveinijene upisati maksimalnu pobjedu.

Mlade Crnogorke nisu gubile vjeru, iako su gubile 19:12 u trećem setu – tada su, predvođene Darjom Popović naše nanizale 10 poena, izjednačile na 20:20, a uzbudljivoj završnici seta uspjele da smanje zaostatak sa 25:23, iskoristivši drugu set lotpu.

U četvrtom setu bilo je najneizvjesnije, a ponovo su ga naše odbojkašice otvorile nesigurno. Još jednom je Litvanija imala 5:1, a Gordana Madžgalj je donijela prvo poravnanje na 11:11. Uprkos tome domaćin je uspijevao da u više navrata ode na +3, čak i da dođe do meč lopte, 24:23, što su, uz sjajnu igru Madžgalj i Popović, izabranice Mladena Miladinovića anulirale, povele 25:24, iskoristile četvrtu set loptu za 2:2, 28:26.

Kao po pravilu, Litvanija je otvorila i odlučujući set serijom za prednost od četiri poena. Vodile su domaće odbojkašice i 6:2, što su naše djevojke preokrenule fantastičnom serijom na servisu Staše Mitrović, uz njena tri asa u taj breku, nakon koje se ušlo u uzbudljivu završnicu. Prvi put je Crna Gora otišla na +2 nakon poena Mitrović za 13:11, koji je bio odlučujući za senzacionalni preokret – smečom Gordane Madžgalj, za 15:12, stavljena je tačka na meč koji je trajao više od dva sata.

Sjajnu partiju imala je Darja Popović sa 21 poenom, uz nju odlična je bila i kapitenka Gordana Madžgalj sa 19 osvojenih poena.

U prvom meču dana Češka je savladala Sloveniju 3:2 (22:25, 18:25, 25:21, 25:15, 15:11) i tako se izdvojila na vrhu tabele sa dvije pobjede.

Posljednjeg dana turnira, u nedjelju, 7. aprila, Crna Gora će igrati sa Slovenijom od 15 sati, a tri sata kasnije Litvanija i Češka zaključiće turnir u Kaunasu.

Crna Gora – Litvanija 3:2

(16:25, 18:25, 25:23, 28:26, 15:12)

Kaunas, Litvanija – Sportska dvorana Kanuas. Sudije: Botezacu (Rumunija), Vanaveski (Estonija).

Crna Gora: Vukčević, Matunović 7, Krunić (libero), Veličković (libero), Đukić 3, Rudan, Jovović, Madžgalj 19, Mitrović 5, Davidović 2, Rakočević 2, Božović 6, Popović 21, Čoković 2. Selektor: Mladen Miladinović.

Litvanija: Brazaite, Gailiute 2, Mukaite 3, Aleknaite 3, Koudaitite 7, Urbonaite 1, Kalendraite 9, Vilimaite, Petučova 19, Stravinskaite (libero), Jesipenko 22, Ivanauskaite (libero), Rakauskaite 5, Zasitite. Selektorka: Jolita Kontavainiene.