Večeras počinje EuroVolej 2023 za odbojkašice

Evropsko prvenstvo odbojkašica startuje večeras, Italija brani zlato osvojeno prije dvije godine u Beogradu i upravo aktuelne šampionke zajedno sa selekcijom Rumunije imaće čast da otvore EP od 20.00 časova u spektakularnom ambijentu Arene u Veroni. XXXIII EP 2023. u konkurenciji dama odigraće se od 15. avgusta do 3. septembra u Belgiji, Njemačkoj, Italiji i Estoniji.

Još od ranije poznato je da su na Evropskom prvenstvu 24 ekipe podijeljene u četiri grupe. U Gentu u grupi A su Belgija, Slovenija, Srbija, Poljska, Ukrajina i Mađarska. U grupi B koja će igrati utakmice u Veroni, Monci i Torinu nalaze se Italija, Rumunija, Bugarska, Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Švajcarska. U Diseldorfu u grupi C će pored domaćina igrati Azerbejdžan, Turska, Češka, Švedska i Grčka. U grupi D u Talinu će snage odmjeriti Estonija, Finska, Holandija, Francuska, Slovačka i Španija.

Po četiri najbolja tima plasiraće se u osminu finala. Ukrštaće se grupe A i C, kao i B i D. Mečevi osmine i četvrtfinala na programu su u Firenci i Briselu, a polufinale, finale i duel za bronzu po rasporedu su u glavnom gradu Belgije. Evrope će šampiona dobiti 3. septembra u večernjim časovima…

GRUPA A (Gent)

Belgija, Slovenija, Srbija, Poljska, Ukrajina, Mađarska

Iako izabranice Đovanija Gvidetija nisu ove godine blistale u Ligi nacija, očekuje se da najbolje lice pokažu onda kada je najpotrebnije – tačnije u završnici Evropskog prvenstva i na kvalifikacionom turniru za Olimpijske igre.

Italijan je odlučio da u Belgiju povede dizače Maju Ognjenović i Bojanu Drču, korektore Tijanu Bošković i Anu Bjelicu, libera Teodoru Pušić i Aleksandru Jegdić, srednje blokere Jovanu StevanovićMinu PopovićMaju Aleksić i Henu Kurtagić i primače servisa Bianku BušuSaru LozoKatarinu Lazović i Aleksandru Uzelac.

Tijana Bošković

Srpkinje su aktuelne svjetske šampionke, znaju kako se igraju veliki mečevi, imaju mnogo iskustva i šampionski karakter. Tijana Bošković će kao i obično biti glavna prijetnja za protivnice. Mada, moraće Srbija da odigra vrhunski na nivou cijelog tima, ukoliko želi da ostvari ambicije, koje su bez skrivanja najviše moguće.

Najteži ispit Srbija će imati u grupnoj fazi protiv Poljske, selekcije koja je ove godine u Ligi nacija osvojila bronzu. Pamti se još međusobni duel prošle godine u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva. Tada su Srpkinje slavile 3:2, a na terenu je bilo prilično dramatično. Poljakinje predvodi sjajni dizač Joana Vološ, koja najviše lopti daje ubojitom napadaču Magdaleni Stišjak. Njih dvije se možda ističu, ali svakako da Poljska ima veoma dobar tim.

Ukoliko budu prelazile prve prepreke kako se očekuje, onda bi Poljska i Srbija trebalo da se bore za prvo mjesto u grupi i vjerovatno izbjegavanje Turske u četvrtfinalu. Onaj ko bude drugi ima velike šanse da naleti na Santarelijevu četu i da ostane bez polufinala. Ko bude prvi, trebalo bi da ima otvoren put ka medalji. Makar bronzanoj.

Belgija je takođe tim koji se očekuje u osmini finala, posebno što će igrati na domaćem terenu. Najveća zvijezda te reprezentacije je Brit Erbots, koja je rođena 1999. godine, ali je već odavno pokazala veliki kvalitet.

Ove tri reprezentacije ne bi trebalo da imaju probleme protiv Slovenije, Mađarske i Ukrajine – koje bi, gledajući papir, trebalo da se bore za četvrtu poziciju i plasman u osminu finala.

GRUPA B (Verona, Monca i Torino)

Italija, Rumunija, Bugarska, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Švajcarska

U centru pažnje u grupi B biće naravno selekcija Italije. Ne samo jer će braniti titulu, već i zbog toga što će igrati utakmice kod kuće. Grupnu fazu u Veroni, Monci i Torinu, osminu i četvrtfinale u Firenci.

Predvodiće ih Paola Egonu, koja je ponovo tu, iako je prošle godine imala dilemu da li će nastaviti da igra za nacionalni tim. Ono što je važno napomenuti selektor Italije je odlučio da ovog ljeta ne pozove legendarnog libera Moniku De Đenaro i srednjeg blokera Kristinu Kirikelu, a na konačan spisak nije uvrstio ni Katarinu Boseti.

Paola Egonu

Italijanke su veliki favoriti u ovoj grupi. Bilo bi veliko iznenađenje da dožive poraz u grupi, s obzirom na kvalitet protivničkih ekipa. Protiv Bugarske bi trebalo da im bude najteže, ali pobjeda se vjerovatno neće dovoditi u pitanje. Mada, Bugarke mogu da se pohvale sa pozitivnim bilansom na EP protiv Italije – zabilježile su šest pobjeda na devet mečeva.

Moglo bi da bude zanimljivije gledati borbu za preostale tri pozicije, nego bitku za prvo mjesto, koje je trenutno “rezervisano” za domaćina. Bugarskoj se daju najveće šanse za drugu poziciju, a treća bi mogla da bude Hrvatska. U tom slučaju bi se za preostala dva borile Rumunija, Bosna i Hercegovina i Švajcarska.

Teško je prognozirati ko će gdje završiti, sem prve pozicije koju će sebično čuvati Italijanke. Publika bi trebalo da im bude vjetar u leđa, ali uvijek treba biti malo rezervisan, jer domaći teren za nekog predstavlja i ogroman pritisak…

GRUPA C (Diseldorf)

Njemačka, Azerbejdžan, Turska, Češka, Švedska, Grčka

U grupi D glavni pretedenti na prva dva mjesta biće selekcije Turske i Njemačke. Turkinje su ove godine pokazale najviše – osvojile su zlato u Ligi nacija i nagovijestile da i na EP stižu sa velikim ciljevima. Na klupi te reprezentacije od januara sjedi Danijele Santareli. Njegova najmoćnija karika je Kubanka Melisa Vargas, koja je ove godine konačno dobila dozvolu da zaigra za drugu zemlju.

Turkinje će pokušati da nastave tamo gdje su stale… Odlično su igrale u Ligi nacija, a posebno se istakao tandem Karakurt – Vargas. Iako su po prirodi obje korektori, Santareli je Ebrar stavljao na prijem i tako imao skockao ekipu sa veoma opasanim napadom i vrhunskim blokom.

Melisa Vargas

Njemice će pred domaćim navijačima željeti da pokažu u što boljem svjetlu, a najviše se očekuje od Hane Ortman. Na trećoj poziciji mogla bi da završi Švedska – ekipa koja ima fantastičnu Izabel Hak. Moćna igračica na poziciji korektora bi mogla sa saigračicama svim protivnicima da napravi žestoke probleme.

Mjesto u osmini finala tražiće i Češka, Azerbejdžan i Grčka – ali, ko god od njih prošao, teško da će “preživjeti” prvu rundu razigravanja.

GRUPA D (Talin)

Estonija, Finska, Holandija, Francuska, Slovačka, Španija

Ako se ekipe pogledaju na papiru – onda je grupa D najslabija. Kao najbolji tim mogla bi da se izdvoji Holandija, koja je prije dvije godine igrala polufinale Evropskog prvenstva. Ne bi bilo čudno da takav uspjeh ponovi i sada. Ukoliko u četvrtfinalu izbjegne Italiju, vrlo lako bi mogla do borbe za medalju.

Kao najveće protivnice Holanđankama izdvajaju se Francuskinje, koje su skrenule pažnju dobrim partijama i na prethodnom Evropskom prvenstvu. U Beogradu su u četvrtfinalu poražene od Srbija 1:3. Zauzele su sedmu poziciju što im je najbolji rezultat ikada na evrosceni.

Odbojkašice Estonije

Grupa u Talinu bi mogla da donese najzanimljivije borbe, jer kada se izmjere reprezentacije – ne vidi se velika razlika. Svi će tražiti šansu za prolaz i pokušavati da “pobjegnu” od Italije na prvoj stanici razigravanja.

Veliki motiv imaće Estonija koja igra pred domaćim navijačima, ali i Finska, Slovačka i Španija – kako bi dokazale da nisu prelak zalogaj za favorite, kako na prvi pogled djeluju.

Related posts

CEV Zlatna liga: Finalni turnir odbojkaša u Češkoj, odbojkašice u Švedskoj

Odbojkaši i odbojkašice u Zlatnoj Evropskoj ligi!

Bez iznenađenja u Istanbulu: Herceg Novi završio evropsku priču