U17M: Italija osvojila titulu prvaka Evrope u Podgorici

Pobjedom Italije u uzbudljivom finalu sa Bugarskom, zaključeno U17 Evropsko prvenstvo za odbojkaše u našem glavnom gradu

od Danilo
267 pregleda

Odbojkaši Italije pobijedili su Bugarsku 3:1 (25:23, 25:19, 20:25, 25:20) u finalu U17 Evropskog prvenstva u Podgorici i drugi put u istoriji osvojili titulu prvaka Starog kontinenta.

Finalisti su u prvom setu pokazali da su sa razlogom stigli do meča za zlato bez poraza. Italija je krenula sjajno, imala prednost od 6:1, koju su Bugaru uspjeli da preokrenu serijom od devet poena bez odgovora rivala, nakon čega je selektorka „azura“ bila primorana da pozove tajm-aut. Nakon velike borbe Italijani su ponovo poveli 17:16, ali je Bugarska još jednom odgovorila i imala prednost 21:18. Ipak, nije uspjela da je sačuva – Kremoni i Bertonćelo kreirali su novi preokret, odveli Italiju do vođstva rezultatom 25:23.

Nakon egal igre u uvodnih 20 poena drugog seta Italija je preko Kremonea uspjela da se odlijepi na +4, 13:9, i u nastavku je gradila prednost do maksimalnih +7 (22:15), potom bez problema riješila drugi set 25:19.

Prvi put suočeni sa zaostatkom na turniru, Bugari su odreagovali na sjajan način. Preokretom sredinom trećeg seta učinili su finale uzbudljivim, a fenomenalnom završnicom došli do 2:1, rezultatom 25:20.

Ipak, na tome su se zaustavili igrači Desislave Veličkove. Italija je odigrala sjajno u četvrtom setu, u kom je nakon 10 poena stekla osjetnu prednost i održavala je do kraja.  Iskoristila je treću set loptu i slavila drugo zlato u istoriji sa 25:21 u četvrtom setu.

Do nove titule prvaka Đanluka Kremoni sa 26 poena, a u selekciji Bugarske najviše poena u finalu osvojio je Žasimn Veličkov.

U prvom meču finalnog dana U17 CEV Evropskog prvenstva, Španija je do prve medalje u uzrastu odbojkaša do 17 godina došla pobjedom nad Belgijom 3:1 (23:25, 25:17, 25:13, 25:14) u meču za treće mjesto turnira u Podgorici. Tijesan prvi set, koji je pripao Belgiji, nije poremetio selekciju Fredisona Moskere na putu ka bronzi. Španija je uspjela da preokrene, iako je Belgija ušla u meč veoma dobro i dobila prvi set 25:23. U nastavku potpuna dominacija Španaca. Nakon ujednačene igre u prvih dvadesetak poena drugog seta „furija“ se razigrala i lako izjednačila sa 25:17, a potom preokrenula još boljim setom, koji je dobila ubjedljivo 25:13. Na krilima sjajne igre nastavili su Španci i u četvrtom setu, koji su lako riješili u svoju korist 25:14 i osvojili prvu bronzanu medalju.

Irače i Garsija sa po 22 poena predvodili su Španiju do istorijskog uspjeha, dok je najviše poena za Belgiju osvojio Speltinks, 14. Crnogorski internacionalni sudija, Jelena Mitrović bila je prvi arbitar na meču za bronzu, a Crna Gora imala je još jednu predstavnicu među službenim licima – Anka Ivanović bila je supervizor utakmice za treće mjesto na U17 Evropskom prvenstvu.

U17 Evropsko prvenstvo u Podgorici okupilo je 15 najboljih selekcija Starog kontinenta, uz našu reprezentaciju, koja je kao domaćin debitovala na evropskom nivou. Značajno mlađa u odnosu na konkurenciju, selekcija Darka Prebiračevića stekla je veliko iskustvo igrajući sa najkvalitetnijim mladim odbojkašima Evrope.