U17M EP: Dobra igra Crne Gore u prvom setu, Italija nakon maratona bolja od Španije

od Mirjana
187 pregleda

U17 reprezentacija Crne Gore izgubila je od Belgije 3:0 (28:26, 25:15, 25:16) na U17 Evropskom prvenstvu, u meču u kom je pružila najbolju partiju do sada i zaslužila više. Peti takmičarski dan šampionata u Podgorici obilježila je peta pobjeda Bugarske i Italije, koje su napravile velike korake ka polufinalu.

Uvodni set petog meča na turniru bio je najbolje izdanje našeg tima do sada. Iako je Belgija stekla prednost na početku, Crna Gora je uspjela da održi korak i prvi put povede 9:8. Ipak, prednost je trajala samo nakratko, ali izabranici Darka Prebiračevića nisu dozvolili rivalu da se odvoji. Tako je bilo do kraja, kada je na set loptu Belgije Stanojević izjednačio na 24:24, a prvu set loptu Crnoj Gori donio je Lojić, 25:24. Još jednom su naši momci nakon dobrog servisa Stanojevića došli u prilku da povedu, međutim Belgija je set zaključila serijom 3:0 i povela rezultatom 28:26.

Drugačiji razvoj situacije u drugom setu. Nakon početnog vođstva našeg tima, Belgija je preuzela primat sa tri vezana poena, 5:3, i gradila prednost postepeno, do konačnih +10 na kraju, 25:15.

Nešto veći otpor našeg tima u završnom setu. Jurili su Belgiju Stanojević i ekipa u uvodnih desetak poena, a prvi put su poveli na 12:11. Više od toga nisu mogli, Belgija je napravila seriju 11:1 i dominatno došla do završnice, na kraju slavila 25:16.

Najefikasniji crnogorski igrač bio je korektor Luka Lojić 19 poena, kod Belgije četiri dvocifrena igrača, po 12 poena su osvojili Kopiters i Speltinks.

„Belgija je jedan od kandidata za prolaz dalje, to su potvrdili sjajnom igrom protiv Turske i dominantnom pobjedom juče, 3:0. Iskreno, nijesam se ni nadao da možemo da na ovom nivou pariramo ovakvoj ekipi. Mislim da smo taj prvi set negdje i zaslužili. Oni su drastično iskusnije odigrali u završnici, mi smo dozvolili servis greške na ključne poene, pa čak i na set lopte, što mislim da je dovelo do toga da nemamo sigurnost da završimo set. Naredna dva otprilike vrlo slična. Odlična igra u početku, negdje do 20. poena. Držali smo se u igri, borili se, stizali razlike koje su bile veće, bili u egali i zaista imali dobrih napada i odbrana i uopšte je igra bila kako treba. Negdje u finišu smo popustili u elementu prijema i izgubili nekoliko lopti, propustili da realizujemo napade. Belgijanci su to znali kako da smireno iskontrolišu, kontrama riješe, tako da je sve rezultiralo velikom razlikom. Ne mogu da budem nezadovoljan sa dva naredna seta, jer igrali smo dobro danas. Možda je ovo i najbolja naša igra od početka turnira“, istakao je selektor Prebiračević.

Pozvao je navijače da budu veća podrška mladom timu u posljednja dva meča šampionata.

„Ja bih zaista pozvao ljude da dođu i podrže momke. Mislim da je ovo prilika koja se rijetko dešava i ponavlja, da ovdje u našem gradu, u Podgorici imamo Evropsko prvenstvo i da naši momci igraju na ovakvom takmičenju. To je mlada ekipa, iako rezultatski nijesmo konkurentni, mislim da u svim drugim elementima zaslužujemo da budemo podržani i negdje očekujem da u naredna dva meča publike bude više i da oni dobiju podršku koju, bez obzira na rezultat, stvarno zaslužuju. Svi ste vidjeli da čak i reprezentacije poput Estonije ili Finske, Bugarske, prati veliki broj navijača, čak i organizovanih, roditelji su tu sa bubnjevima i trubama i to pravi atmosferu u kojoj svaka ekipa daje i 20-30% više nego što je to realno.“

Slijedi dan pauze na U17 šampionatu Evrope, pa završnica grupe u srijedu i četvrtak. Naredni rival Crne Gore je Bugarska, 26. jula, od 20 sati u dvorani kompleksa „Verde“, uz prenos na MNE sport TV.

Bugarska je pobjedom nad Turskom 3:1 (25:13, 18:25, 25:21, 25:18), u trećem meču dana u sportskoj dvorani kompleksa „Verde“ praktično obezbijedila polufinale. Samo set ispustio je tim Desislave Veličkove na šampionatu u Podgorici.

Šansu za prolazak dalje zadržala je Slovenija, sigurnom pobjedom nad Austrijom 3:0 (25:20, 27:25, 25:23), kao i Grčka, koja je slavila protiv Estonije u uzbudljivom meču 3:2 (25:13, 24:26, 23:25, 25:23, 15:9)

Jedina ekipa bez poraza na U17 Evropskom prvenstvu u Podgorici, uz Bugarsku, je selekcija Italije, koja je u derbiju vodećih reprezentacija grupe „II“ bila bolja od Španije 3:2 (23:25, 25:21, 25:21, 17:25, 15:13). Poraz Španije otvorio je priliku za Poljsku i Francusku.

Poljaci bolji od Češke 3:0 (25:20, 29:27, 25:15), Francuzi pobijedili Holandiju takođe 3:0 (25:22, 25:13, 26:24). Finska je slavila treću pobjedu na turniru, bila je bolja od Srbije 3:1 (20:25, 25:19, 25:18, 25:21).

Belgija – Crna Gora 3:0 (28:26, 25:15, 25:16)

Podgorica, sportska dvorana „Verde“. Gledalaca: 60. Sudije: Jildirim(Turska), Milojević(Slovenija).

Crna Gora: Radić (libero), Marović (libero), Stanojević 5, Šunjevarić 4, Andrović, Božović, Drešić 2, Lojić 19, Milosavljević 7, Poleksić 1, Konatar 1, Šebek, Petričević 3, Karanikić; selektor: Prebiračević.

Belgija: De Vagemaker, Mertens, Lambert, Speltinks 12, Rauvens 10, Devogel, Vanbrekoven 2, Streobe, Stoliar, Kopieters 12, Vermarien 7, Verstraten (libero), Parmentier (libero), Di Martino 11; selektor: De Bek.