Poraz od Italije i dobar otpor: za Crnu Goru EP tek sada počinje

"Crvenima" ostaju još dva susreta za koja se i prije polaska u Ostravu znalo da će odlučivati o prolazu u osminu finala - protiv domaćina Češke u utorak od 19 časova, a dan kasnije u istom terminu je naš posljednji susret u grupi, sa Bjelorusijom

638 pregleda

Tri utakmice uoči kojih se nijesmo previše nadali da možemo iznenaditi favorizovane protivnike sada su za nama – Crna Gora nije uspjela da pokvari računicu favoritima, pa je poslije Bugarske i Slovenije, maksimalnu pobjedu protiv našeg tima uknjižila i Italija, u trećem kolu Evropskog prvenstva u Češkoj. Ovog puta, međutim, naši igrači pružili su najveći otpor i pravo je čudo kako nisu u svoju korist riješili treći set. “Crvenima” ostaju još dva susreta za koja se i prije polaska u Ostravu znalo da će odlučivati o prolazu u osminu finala – protiv domaćina Češke u utorak od 19 časova, a dan kasnije u istom terminu je naš posljednji susret u grupi, sa Bjelorusijom. Česi su kvalitet pokazali i pobjedom nad Slovenijom i velikom borbom u pet setova protiv Bugarske, dok je Bjelorusija savladala upravo domaćina, što dovoljno govori koliko će biti težak posao za izabranike Veljka Bašića. Ali, Vojin Ćaćić i drugovi i do sada su više puta pokazali da su najjači u najznačajnijim trenucima.

Poslije meča selektor Bašić je rekao:

Crna Gora je počela u istom sastavu kao protiv Slovenije: tehničar Rajko Strugar, korektor Miloš Ćulafić, primači servisa Vojin Ćaćić i Marko Vukašinović, srednji blokeri Blažo Milić i Ivan Ječmenica i libero Nikola Lakčević.  Italija je povela 4:0, pa 6:1, a Bašić zatražio tajm-aut. Već tada, međutim, set je bio prelomljen, Italija je vođstvo povećala do osam poena razlike, naši u dva navrata smanjili na četiri (18:14, 19:15), ali dileme nije bilo – 25:17.

U drugom setu vodila se neuporedivo veća borba. Naša reprezentacija povela je sa 6:3, poslije smeča Vukašinovića i bloka Ćaćića, ali Italija je preokrenula na 7:6. Blok Ječmenice i greška Italijana ponovo su nam donijeli prednost od dva poena (9:7), Italija je preokrenula na 11:10, a na 13:11 za protivnika Bašić je odmorio igrače. Upalilo je – blok i sjajna odbrana Blaža Milića donijeli su izjednačenje 13:13. Opet je zablistao Milić i njegovim asom ponovo smo stekli prednost- 16:15, a Ferdinando de Đorđi je zatražio tajm-aut. Italijani su dobrim servisima stekli vođstvo od 19:17, naši izjednačili na 19:19, ali se protivnik odlijepio na 22:19, pri čemu su “azuri” posljednji poen, kada je suđen prelaz Strugara, dobili kao poklon arbitara. Uzalud je Bašić pokazivao na video-bim, drugi set time je bio prelomljen…

Treći set počeo je sjajnim blokom Ječmenice, a onda su uslijedila i dva Milića za vođstvo od 4:2. Italijani su, međutim, uzvratili istom mjerom i sa dva bloka preokrenuli rezultat. Pri rezultatu 7:5, Bašić je tražio tajm-aut. Crna Gora je izjednačila na 11:11, a snalažljivošću Vukašinovića na mreži povela 13:12. Odgovorili su Italijani sa tri vezana poena, a Bašić reagovao tajm-autom. Ispostavilo se – pun pogodak. Osvojili smo tri poena (Ćaćić je sjajno smečovao), izjednačili na 16: 16, čak imali priliku za kontru. Ali, ubrzo smo i poveli sa 18:17 vrhunskim smečom Ćulafića, koji je čitav meč odigrao na visokom nivou. Nova dva smeča Miloša Ćulafića i as Vojina Ćaćića donijeli su Crnoj Gori prednost od tri poena u završnici (22:19), Vukašinović je imao i kontru, ali ispriječila se antena. Još jedna naša greška i as Đanelija donijeli su izjednačenje, ali je Ćulafić prošao po ko zna koji put. Ipak, umjesto da mi dođemo do meč lopte, naša nova greška iz kontre, donijela je Italiji meč loptu – prvu smo anulirali, ali drugu nismo uspjeli…

Evo šta je poslije meča rekao naš srednji bloker Ivan Ječmenica:

Italija – Crna Gora 3:0 (25:17, 25:20, 26:24)

Ostrava – “Ostravar arena”. Gledalaca: 700. Sudije: Vladimir Simonović (Srbija), Rikardo Fereira (Portugal).

Crna Gora: Minić, Babić, Zvicer, Strugar, Ćaćić 11, Lakčević (libero), Ćinćur (libero), Milić 3, Vukašinović 12, Ječmenica 3, Ćulafić 15, Peruničić, Pavićević, Dubak.

Italija: Đaneli 3, Balaso (libero), Galasi 5, Sbertoli, Romano, Anzani 6, Mikeleto 11, Lavia 13, Pićineli (libero), Rići 2, Pinali 16, Kortezia, Rećine, Botolo.