Poljska dominantno do krova Evrope

Selekcija Nikole Grbića pobijedila branioce trofeja i osvojila Evropsko prvenstvo, Sloveniji bronzana medalja

od Mirjana
246 pregleda

Odbojkaši Poljske novi su prvaci Evrope. U finalu Evropskog prvenstva, koje je odigrano u Rimu, pobijedili su branioca titule, selekciju Italije 3:0 (25:20, 25:21, 25:23) i drugi put u istoriji okitili se evropskim zlatom. U prvom meču završnog dana 33. EuroVoleja Slovenija je nakon drame savladala Francusku 3:2 (25:22, 25:16, 21:25, 18:25, 15:11) i treći put zaredom kontinentalni šampionat završila sa medaljom.

Finale nije donijelo spektakl kakav se očekivao. U punoj dvorani Palate sporta u glavnom gradu Italije, Poljska se revanširala velikom rivalu za poraz u meču za titulu prvaka svijeta i dominantno, sa devet pobjeda na devet mečeva došla do evropske krune, prve od 2009. godine.

Ekipi Nikole Grbića niko od rivala nije uspio da oduzme više od seta, a do zlata vodio je Vilftedo Leon, koji je finale završio sa 13 poena i titulom najkorisnijeg igrača šampionata. Poljski bloker Huber imao je 12 poena, kod Italije Lavia 13.

U meču za bronzu viđen je pravi roler koster. Slovenci su bili sigurni u prva dva seta, do 2:0 došli sa ubjedljvih 25:16, međutim probudio se Engape i uz podršku Patrija i Tilija vratio olimpijske prvake u meč. Ipak, u taj brejku sjajna igra Možića i Urnauta, pa je satsav Georgea Krecua došao do bronze nakon 15:11 u petom setu. Poenterski se istakao mladi Slovenac Rok Možić, sa 26 poena, 19 je dodao kapiten Tine Urnaut, na drugoj strani francuski primač servisa Ervin Engape 18 poena.

Najbolje četiri reprezentacije Evrope osigurale su mjesto na Svjetskom prvenstvu 2025. godine. Crna Gora treći nastup na Evropskom prvenstvu završila je kao 19.
Od kraja septembra kreću kvalifikacije za Olimpijske igre u Parizu. Tokio, Rio de Žaneiro i kineski grad Sian, biće domaćini turnira na kojima će se po osam reprezentacija boriti za po dvije vize za Pariz.