Srbi i Poljaci startovali pobjedom, Turska bolja od oslabljene Rusije

Evropski i svjetski prvaci su svojim protivnicima u Krakovu dozvolili da uzmu po set

529 pregleda

Odbojkaši Poljske pobjedom su počeli Evropsko prvenstvo. U prvom kolu grupe A savladali su selekciju Portugala sa 3:1 (25:16, 22:25, 25:16, 25:19). Teže nego što se očekivalo su svjetski prvaci došli do trijumfa pred svojom publikom u Krakovu. Portugalci su uspjeli da im uzmu jedan set.

Sigurno su Poljaci počeli meč, rano su stigli do osjetne prednosti (8:3), koju su bez problema održavali do kraja seta. Imali su izabranici Vitala Hejnena prednost i u narednom periodu (8:5), ali su Portugalci uspjeli da preuzmu inicijativu. Griješili su previše Poljaci, poklonili su rivalu 12 poena, pa je rezultat u setovima bio izjednačen.

Ipak, u nastavku su ponovo uspostavili kontrolu domaći, jasno je bilo da je kvalitet na njihovoj strani, pa su zabilježili trijumf. Najbolji u dresu poljskog tima bio je Bartoš Kurek sa 18 poena, Vilfredo Leon i Jakub Kohanovski su osvojili po 14. Na drugoj strani do 15 je brojao Aleksandr  Ferejra.

U istoj grupi Ukrajina je pobijedila Grčku 3:2 (22:25, 26:24, 22:25, 25:19, 15:6). U posljednjem susretu prvog dana takmičenja u Krakovu aktuelni prvak Evrope – Srbija,  savladala je Belgiju sa 3:1 (25:13, 25:18, 21:25, 25:20).

U grupi C maksimalnu pobjedu je ostvarila Holandija protiv Španije (25:23, 26:24, 25:22), dok je Turska iznenadila Rusiju 3:1 (29:27, 16:25, 25:21, 25:19).

Rusi su u oslabljenom sastavu stigli na kontinentalni šampionat, pošto su zbog zdravstvenih problema odsutni korektori Maksim Mihajlov i Viktor Poletajev. Na toj poziciji u četvrtak je zaigrao Jegor Kljuka i osvojio je 20 poena. Ipak, nedostajao je na prijemu, pa se ‘zbornaja’ dosta mučila u tom segmentu igre.

S druge strane Turci su bili raspoloženiji u napadu, parirali su velikom rivalu u bloku i na kraju su zabilježili izuzetno važnu pobjedu.

Poslije velike borbe ekipa Nedima Ozbeja je dobila prvi set. U drugom su ruski odbojkaši bili prilično ubjedljivi. Poveli su sa 8:1, pa 16:7 i izjednačili su u setovima.

Činilo se da će u nastavku izabranici Tomasa Samelvua dominirati, pošto su u trećem periodu vodili 8:3, a onda u završnici i 21:19. Ipak, veliku seriju napravili su Turci na kraju i dobili su set 25:21.

U dobrom ritmu igrali su turski odbojkaši u nastavku, poveli su 20:13 u četvrtom setu i lagano priveli meč kraju.

Najbolji u pobjedničkom timu bili su Adis Lagumdžija i Ramazam Mandirači sa po 19 poena. Na drugoj strani Jegor Kljuka je brojao do 20, a Jaroslav Podlesnij do 18.

Turska će u sljedećem kolu igrati protiv Španije, dok će Rusija odmjeriti snage s Holandijom.