Pobjede Srbije i Slovenije, poraz Sjeverne Makedonije

Srbija se vratila na pobjednički kolosjek, poslije poraza od domaćina Poljske u prošloj rundi. Makedonci izgubili četvrti put

od admin
536 pregleda

Odbojkaši Srbije pobijedili su Portugal sa 3:1 u setovima u četvrtom kolu grupe A Evropskog prvenstva i upisali treći trijumf na takmičenju za obezbjeđivanje plasmana u osminu finala. Orlovi su se vratili na pobjednički kolosjek, poslije poraza od domaćina Poljske u prošloj rundi. Uprkos odmaranju ključnih igrača, gotovo rutinski su savladali Portugalce – 25:15, 25:21, 22:25, 25:17.

Dominantno je branilac titule odigrao prvi set. Sve vrijeme je kontrolisao rezultat, da bi serijom 6:0 pobkegao na nedostižnih 22:13. U drugom su Portugalci pružili nešto jači otpor, ali je ekipa Slobodana Kovača u finišu uspjela da se odlijepi na 20:16 i privede posao kraju za vođstvo od 2:0 u setovima. Treći set je, međutim, donio opuštanje u taboru Orlova. Igra nije ostala na nivou iz prva dva, što su Portugalci iskoristili. Sa četiri uzastopna poena otišli su na 22:19 i smanjili na 2-1. Trgao se Kovačev tim poslije toga. Sa tri uzastopna poena otvorio je četvrti set, a zatim postepeno uvećavao prednost. Pri rezultatu 19:13 u korist Srbije, bilo je jasno da je pobjednik riješen.

Najefikasniji u pobjedničkom timu bio je Dražen Luburić sa 20 poena. Pavle Perić je dodao 15, a dva manje Marko Ivović. Kod Portugalaca je najbolji bio Lorenco Martins sa 15 poena.

Na zatvaranju grupne faze Srbija igra protiv Grčke u utorak od 17:30. Bez obzira na ishod tog meča, osigurana je barem druga pozicija u grupi.

Odbojkaši Sjeverne Makedonije doživjeli su i četvrti poraz na Evropskom prvenstvu, pošto je bolja od njih bila Španija sa 3:1 u setovima. Furiji je to prvi trijumf na takmičenju. Španija je savladala Makedonce u Tampereu po setovima 25:23, 21:25, 30:28, 25:15.

Andres Hesus Viljena je bio ubjedljivo najefikasniji kod pobjednika sa 26 poena, dok je Borha Ruis upisao 17. Na drugoj strani, 26 poena upisao je Nikola Gjorgijev.

Španija je pretposlednja u grupi C sa tri boda. Sjeverna Makedonija je posljednja bez bodova.

Slovenija je zabilježila drugu pobjedu na Evropskom prvenstvu i to ponovo maksimalnu, ovog puta protiv Bjelorusije (25:20, 25:20, 25:15). Kod pobjednika najbolji je bio Klemen Čebulj sa 12 poena. Na drugoj strani isti broj poena zabilježio je Uladzislav Dajskiba.

Izvor: Sport klub