Nove pobjede Srbije i Slovenije, Brazil u derbiju bolji od Poljske

408 pregleda

Odbojkaši Srbije pobijedili su Sjedinjene Američke Države u Riminiju sa 3:1 u setovima i upisali sedmi trijumf u ovogodišnjem izdanju Lige nacija. Orlovi su do trećeg uzastopnog slavlja stigli sa 25:23, 25:17, 19:25, 27:25 i sada su četvrti na tabeli sa 19 bodova, koliko imaju i trećeplasirani Slovenci. Ne računajući treći set kada je doživjela pad, ekipa Slobodana Kovača bila je većim dijelom utakmice znatno kvalitetniji rival od Amerikanaca. Naročito je to bilo uočljivo u drugom setu, u kojem je osvojila uvodnih šest poena i već tada napravila nedostižnu razliku. I u četvrtom je Srbija diktirala tempo. Uspjela je da se odlijepi na 16:11, zatim je imala i 22:17, ali su SAD nanizale četiri poena i uvele dramu u završnicu. Poslije izjednačenja 24:24 igralo se na razliku, gdje je Marko Podraščanin smečom rešio pitanje pobjednika.

Uroš Kovačević je bio najefikasniji u sastavu Srbije sa 22 poena, Aleksandar Atanasijević je dodao 16, a Marko Ivović 14. Na drugoj strani, 22 poena upisao je Tori Defalko, dok je 11 imao Bendžamin Peč.

Reprezentacija Slovenije upisala je i sedmu pobjedu, savladavši u pet setova Rusiju – 19:25, 25:23, 22:25, 25:20, 15:8. Set za set, uz veliku borbu sa obje strane mreže, na kraju je Slovenija bila bolji i stabilniji rival. Uz jak napad i spreman odgovor na svaku grešku rivala, Slovenija je došla do sedme pobjede u devet odigranih mečeva.

Klemen Čebrulj je dominirao sa 32 poena, Tine Urnaut je dodao 18. Dmitri Volkov je bio najbolji u reprezentaciji Rusije sa 16 poena.

U derbi meču dvije trenutno najuspešnije selekcije Lige nacija, Brazil je u sjajnoj odbojkaškoj predstavi pobijedio Poljsku sa 3:0 u setovima i preuzeo prvo mjesto na tabeli. Brazilci su dominirali u prvom setu i zasluženo ga dobili sa 25:17. Mnogo više neizvjesnosti viđeno je u drugom setu, ali su ga Južnoamerikanci nakon velike borbe riješili u svoju korist sa 28:26. Konačno, Brazil je bio bolji i u trećem setu, 25:19 i neočekivano slavio u derbiju sa 3:0. Tako je Brazil postao novi lider odbojkaške Lige nacija i praktično je jednom nogom već na Fajnl-foru. Poljaci su doživjeli drugi poraz i sad imaju isto bodova kao Francuska.

Ostali rezultati: Bugarska – Holandija 3:2 (25:18, 18:25, 17:25, 25:22, 15:13), Njemačka – Iran 3:2 (23:25, 25:20, 25:19, 19:25, 15:13), Argentina – Japan 3:1 (30:32, 25:16, 25:18, 25:21), Italija – Australija 3:0 (25:20, 25:22, 25:14), Francuska – Kanada 3:1 (20:25, 25:21, 25:22, 25:17).