LN 2023: Poljska osvaja istorijsko zlato

od Mirjana
124 pregleda

Nedelju dana nakon što je Turska prvi put osvojila zlato u ženskoj konkurenciji, Poljska je prvi put u svojoj istoriji osvojila zlatnu medalju na FIVB Odbojkaškom turniru Lige nacija za muškarce. Osvojila je titulu nakon što je s lakoćom pobijedila protivnike u finalnom krugu takmičenja, pred prepunom ERGO arenom u Gdanjsku. Nakon trijumfa nad Sjedinjenim Američkim Državama u finalu, 3:1 (25:23. 24:26, 25:18, 25:18), Šljivka i saigrači slavili su uz preko 10.000 navijača.

Poljska je ušla u finalni krug u odličnoj formi, iako je završila kao trećeplasirana u grupnoj fazi, sa 10 pobjeda i dva poraza. Ali njihov niz je bio izvanredan – četiri uzastopne pobjede na krilima domaće publike, što se pokazalo ključnim u Gdanjsku.

Domaćini su dobro počeli, ostvarivši pobjedu nad Brazilom 3:0, kojom su došli do polufinala, koje je bilo najteži meč za Poljsku u finalnom krugu.

Izgubili su Vilfredo Leone i ekipa prvi set sa 19:25 i bili ozbiljno pod pritiskom azijske ekipe. Ipak, zahvaljujući sjajnoj igri upravo Leona i Lukaša Kačmareka, koji su kombinovali 42 poena, domaćini su se oporavili i osvojili sljedeća tri seta, sa 28:26, 25:17 i 25:21, time osigurali veliko finale, drugi put u posljednje tri sezone.

I konačno je stigao veliki uspjeh. Izazovno finale, veliki otpor Sjedinjenih Američkih Država, koje su na putu do meča za titulu eliminisale evropske velesile, Francusku i Italiju, a u grupi bile bolje od Poljske 3:0.

Ipak, ovog puta je Poljska bila bolja, uprkos odsustvu kapitena Bartoša Kureka zbog povrede. Sjajno ga je ipak odmijenio Lukaš Kačmarek, koji je predvodio svoj tim do izvanredne pobede i osvajanja istorijskog zlatnog odličja, rezultatom 3:1 u setovima.

Kačmarek je briljirao sa 25 poena, bio najbolji strelac utakmice, dok je Aleksander Šljivka osvojio 14 poena. Poljska je povela sa 25:23, ali su Amerikanci odgovorili sa 24:26. Na kraju, zahvaljujući izvanrednoj odbrani, Poljska je osvojila naredna dva seta sa 25:18 i osigurala svoje prvo zlatno odličje.

Kačmarek je na kraju bio dio “Dream Team” VNL 2023 kao najbolji korektor, dok su još trojica igrača iz Poljske zauzela mjesto u najboljoj ekipi takmičenja: primač Aleksander Šljivka, srednji bloker Jakub Kočanovski i libero Pavel Zatorski. Majka Kristenson iz SAD je bio najbolji tehničar finalnog turnira, dok je Dejvid Smit bio jedan od najboljih srednjih blokera. Juki Išikava iz Japana pridružio se Šljivki kao najbolji primač.