Italija prvak Evrope sedmi put!

Mladi italijanski odbojkaši, koje predovodi selektor Ferdinando de Đorđi, zabilježili svih devet pobjeda na Evropskom prvenstvu, a u finalu poslije velike borbe savladali Sloveniju sa 3:2

533 pregleda

Italija je gospodar evropske odbojke! Nakon što su odbojkašice nedavno pokorile Stari kontinent, večeras su to uradili i odbojkaši i to prvi put poslije 16 godina – u finalu Evropskog prvenstva u Katovicama, Italija je poslije velike borbe i drame u pet setova savladala Sloveniju sa 3:2 (22:25, 25:20, 20:25, 25:20, 15:11)! Podmlađeni sastav Azura, kojim su majstorski dirigovali selektor Ferdinando de Đorđi i MVP šampionata, kapiten i tehničar novog prvaka Simone Đaneli (24 godine), dobio je svih devet mečeva na prvenstvu, a Sloveniju dva puta i tako osvojio sedmu titulu prvaka Evrope.

I Italijani i Slovenci, koje i dalje prati prokletstvo u finalima EP, jer su treći put osvojili srebro (uradili su to 2015. i 2019) bili su u grupi B u Ostravi sa Crnom Gorom, što najbolje govori da je u pitanju bila najjača grupa na Prvenstvu.

Italija je igrala ubjedljivo najljepšu odbojku, Sloveniju je u grupi dobila čak sa 3:0. Najviše poena za Italijane u finalu je osvojio Danijele Lavija (21), devetnaestogodišnji Alesandro Mikeleto je ponovo blistao i osvojio 17, dok je fenomenalan učinak imao rezervni korektor Juri Romano, koji je preokrenuo tok susreta u četvrtom periodu i za nepuna dva seta sakupio 11 poena.

U ekipi Slovenije Alen Pajenk je imao 16 poena, a Tonček Štern i Klemen Čebulj po 14.

Italija je na krovu Evrope  naslijedila Srbiju, koja je prije dvije godine takođe bila najbolja u obje konkurencije. Pehar kapitenu novog šampiona i priznanje za najboljeg igrača EP Simoneu Đaneliju uručio je predsjednik CEV-a Aleksandar Boričić.

Treće mjesto osvojila je Poljska, koja je u borbi za bronzu savladala Srbiju sa 3:0 (25:22, 25:16, 25:22).