Italija i Slovenija u finalu EP

Dvije reprezentacije iz grupe u kojoj je bila Crna Gora boriće se u nedjelju za titulu. Slovenci u polufinalu savladali domaćina Poljsku, a Italijani evropskog šampiona Srbiju

564 pregleda

Dvije reprezentacije iz grupe B, u kojoj je igrala i Crna Gora, igraće u nedjelju u Katovicama u finalu Evropskog prvenstva – Slovenija je u prvom polufinalu savladala domaćina Poljsku sa 3:1 (17:25, 32:30, 25:16, 37:35), a nakon toga Italija je sa 3:1 (29:27, 25:22, 23:25, 25:19)  bila bolja od aktuelnog evropskog šampiona Srbije.

Finale Slovenija – Italija igra se od 20.30 časova, dok je meč za treće mjesto, između Srbije i Poljske, zakazan za 17.30 sati.

Italija će igrati svoje 11. finale na šampionatima Evrope, a Srbija će se boriti za devetu bronzu. Teško je Srbija osvajala poene, u prva dva seta ulazilo se u neizvjesnu završnicu. U prvom je Srbija prva došla do set lopte, ali nakon igre na razliku Italijani su petu set loptu pretvorili u vođstvo 1:0. Neizvjesno je bilo i u finišu drugog perioda, ali su razigrani Italijani nešto lakše osvojili ovaj dio meča u odnosu na prvi set. Ništa manja borba nije bila ni u trećem setu, ali je Srbija uspjela da smanji zaostatak na jedan set i uvede meč u četvrti set.

Tek da bi tamo Italijani zaigrali mnogo bolje. Sve je funkcionisalo – servis, blok, napad, kontra i to je Italiju lansiralo u finale u kome će se za zlato boriti sa Slovenijom koja je šokirala domaćina Poljsku.

Italiju je do velikog finala vodio sjajno raspoloženi Alesandro Mikeleto sa 23 osvojena poena, Đulio Pinali pratio ga je sa 17, a po 13 su dodali Đanluka Galasi i Danijele Lavia.

U Srbiji je najbolji bio Uroš Kovačević sa 16 poena, Marko Podraščanin osvojio je 13, a Aleksandar Atanasijević poen manje.

Poljaci su dobili prvi set protiv Slovenije sa 25:17 i zadatak je bio znatno otežan za aktuelnog vicešampiona Starog kontinenta. Međutim, junačkom igrom u naredna tri seta Slovenija je zaslužila novi plasman u borbu za titulu. Od ta tri dva su Slovenci dobili na razliku. U drugom je bilo 32:30, a u četvrtom neverovatnih 37:35. U trećem su Slovenci bili ubedljivi 25:16 i kada se sve sagleda realno, potpuno zaslužen ishod.

U grupnoj fazi, Italija je savladala Sloveniju sa 3:0 (27:25, 25:20, 25:23).

Izvor: Sport klub