Favoriti trijumfom startovali na šampionatu

od Mirjana
213 pregleda

Odbojkašice Srbije, Poljske, Turske i Azerbejdžana uspješno otvorile Evropsko prvenstvo. Italija, Bosna i Hercegovina, Francuska i Holandija upisale su druge pobjede na šampionatu četvrtog takmičarskog dana.

Srbija je u prvom meču Grupe A u tri seta savladala Ukrajinu. Izabranice selektora Đovanija Gvidetija slavile su rezultatom 3:0 (25:14, 25:19, 25:16).

Poeni su osvajani nakon uigranih akcija, bez mnogo zadrške i bilo je jasno da je Srbija u ovom meču potpuni favorit. Što je potvrdila pobjedom za sat i 17 minuta igre. Sa 22 poena je najistaknutija bila Tijana Bošković, dok je 11 imala Mina Popović, a 9 Aleksandra Uzelac.

Poljska je uz pomoć velike podrške navijača stigle do prve pobjede na Evropskom prvenstvu protiv Slovenije rezultatom 3:0 (25:19, 25:14, 25:19).

Joana Vološ završila je duel sa 13 poena, baš kao i Martina Lukašik. U ekipi Slovenije najefikasnija je bila Eva Zatković sa devet poena, Mija Šiftar je zabeležila sedam, a Lorena Fijok Lorber pet.

U grupi B je do trijumfa stigla Bosna i Hercegovina i tako došla veoma blizu druge faze. Bila je bolja posle pet setova od Hrvatske 3:2 (19:25, 25:18, 20:25, 26:24, 15:6).

Hrvatska je dobila prvi set 25:19 i treći 25:20. Međutim, Bosna i Hercegovina je uzvratila u drugom setu 25:18 i četvrti posle velike borbe 26:24. Upravo tako dobijen četvrti set dao je krila djevojkama u plavom, koje su dobile ubjedljivo peti set 15:6.

Najistaknutije u pobjedničkom timu bile su Edina Begić sa 14 i Dajana Bošković sa 13 poena. Na drugoj strani Andrea Mihaljević bila je najefikasnija sa 14 poena.

Trijumf je sasvim očekivano ostvarila i Italija protiv Švajcarske 3:0 (25:14, 25:19, 25:13). Ono što je zanimljivo jeste da Paola Egonu ponovo nije bila u startnoj postavi, već je selektor Davide Macanti dao priliku Ekatarini Antropovoj. Ruskinja koja ima italijansko državljanstvo je bila i najbolji akter utakmice sa 16 poena. Egonu je ulazila u igru u sva tri seta i skupila je pet poena.

U grupi C su maksimalne pobjede upisali Turska i Azerbejdžan. Izabranice Danijelea Santarelija su slavile protiv Švedske 3:0 (25:22, 25:18, 25:13). Melisa Vargas je bila centralna figura sa 19 poena – 15 iz napada i četiri asa. Uspjela je da odservira servis brzinom od 112 kilometara na čas i tako obori rekord Tijane Bošković – 111,4 km/h. Pratile su je Ebrar Karakurt i Zehra Guneš sa po 12 poena. Na drugoj strani kao i obično najbolja je bila Izabel Hak sa 12 poena.

Azerbejdžan je bio bolji od Češke rezultatom 3:0 (25:21, 25:10, 25:15). Do prve pobjede Azerbejdžan su vodile Polina Rahimova i Ielizaveta Rubin sa 17 odnosno 15 poena. Kod Čehinja se istakla Katerina Pelikanova sa 9 poena.

Grupa D se igra u Estoniji, a i u njoj su odigrana dva meča. Holandija je savladala Slovačku u tri seta. Po setovima bilo je 25:20, 25:19, 25:19. Drugi sudija na ovoj utakmici bila je Sonja Simonovska iz Crne Gore.

Mnogo zanimljivije bilo je u okršaju između Francuske i Španije. Na kraju su slavile Francuskinje u pet setova 3:2 (22:25, 25:18, 23:25, 25:17, 15:10), iako je dva puta vodila Španija.