EP (m): Italija i Slovenija nastavile dominaciju, Rumunija šokirala Francusku, Portugal prvi put u osmini finala

Uzbudljiv dan na 33. Evropskom prvenstvu odbojkaša

od Danilo
163 pregleda

Nakon sigurnih partija u četvrtom kolu grupa A i B, odbojkaši Italije i Slovenije jedini su sa maksimalne četiri pobjede na Evropskom prventvu, s tim što Poljska tek treba da odigrač četvrtu utakmicu. U Tel Avivu Rumunija priredila senzaciju, pobjedom nad olimpijskim prvakom, Francuskom, Portugal nakon trilera sa Turskom osigaro istorijski plasman u nokaut fazu EuroVoleja.

U našoj grupi C Danska je i u četvrtom kolu doživjela poraz u četiri seta. Od tima selektora Knudsena bila je bolja Holandija 3:1 (25:18, 26:24, 23:25, 25:20). Nova odlična partija Nimira Abdel-Aziza, koji je osvojio 19 poena, poen više od  Martena van Garderena. Holandija je na taj način sustigla Poljsku na vrhu tabele grupe koja se igra u Skoplju, s tim što Poljska tek treba da odigra meč četvrtog kola, upravo protiv Danske, večeras od 20.00h.

Rumunija je senzacijom zaključila takmičenje u grupi D. Pobijedila je prvog favorita grupe, selekciju Francuske 3:1 (25:23, 16:25, 25:18, 25:21) i sa tri pobjede i dva poraza došla do osmine finala. Aćiobanitei sa 20 poena predvodio je sastav selektora Stankua do pobjeda koja mu je osigrala treće mjesto u grupi, iza Portugala i upravo Francuske, koja prvo mjesto treba da potvrdi u meču sa Grčkom.

Portugal je spektakularnom pobjedom nad Turskom 3:2 (26:24, 21:25, 15:25, 28:25, 15:13) osigurao prvi plasman u nokaut fazu Evropskog prvenstva u istoriji. Do treće pobjede u grupi B rivala Crne Gore iz kvalifiakcija predvodili su Fereira sa 24 i Martins sa 23 poena, koji su anulirali sjajnu partiju Lagumdžije, koji je osvojio 33 poena.

U grupi A, sa kojom ukršta grupa u Skoplju, pobjede Italije i Srbije bez ispuštenog seta u mečevima sa Švajcarskom, odnosno Estonijom. Italijani su ostali jedini bez izgubljenog seta na prvenstvu, pošto su dominantno pobijedili Švajcarce 3:0 (25:19, 25:23, 25:15). Srbija je bila bolja od Estonije 3:0 (25:16, 25:23, 25:22), a večeras je čeka direktan duel sa Njemačkom za drugo mjesto u grupi.

Prva selekcija koja je osigurala prvo mjesto u grupi je Slovenija, koja je sa 3:0 (25:17, 25:18, 25:14) pobijedila prijatno iznenađenje grupe B u Varni, selekciju Hrvatske. U derbiju ekipa sa dna tabele grupe B Ukrajina je pobijedila Finsku 3:2 (25:23, 25:17, 23:25, 24:26, 15:13) i nakon duge utakmice zadržala šansu da prođe dalje, u direktnom duelu sa Španijom na kraju grupne faze.