Čudesan preokret Slovenije

508 pregleda

Dva kola prije kraja grupne faze Lige nacija za odbojkaše na četiri mjesta koja vode u doigravanje su Brazil, Poljska, Slovenija i Francuska. Srbija je peta sa četiri boda manje od Francuske. Slovenija je pobjedom protiv SAD izbila na treće mjesto, a slavila je i Srbija. Važnu pobjedu upisala je Francuska protiv Irana i taj trijumf u tri seta (25:21, 25:21, 25:19) je drži ispred Srbije.

Odbojkaši Slovenije, koji će na Evropskom prvenstvu igrati u grupi sa Crnom Gorom, zabilježili su pobjedu u 13. kolu Lige nacija u Riminiju protiv SAD 3:2 (28:30, 25:19, 21:25, 28:26, 15:13) i tako došli blizu obezbjeđivanja finalnog turnira. Bili su Slovenci na konopcima. Poveli su Amerikanci 1:0 i 2:1, a u četvrtom setu imali su 23:20, a potom i dvije meč lopte. Sve su to Slovenci odbranili i taj set dobili 28:26. U petom setu su došli do dva poena prednosti 8:6. Međutim, Amerikanci su izvršili kontraudar i poveli 10:9. Držali su vođstvo do 13:12, ali onda su Slovenci čudesno vezali tri poena i na kraju dobili meč, kojim se ozbiljno primiču plasmanu na fajnl-for.

Reprezentacija Srbije je slavila protiv Australije rezultatom 3:1, pa su izabranici Slobodana Kovača izbili na četvrto mjesto sa 25 bodova (devet pobjeda i četiri poraza). Po setovima bilo je 25:16, 25:13, 19:25 i 25:15 za oko dva časa igre. Srpska selekcija bori se za učešće u plej-ofu, u kojem će nastupiti četiri prvoplasirane ekipe nakon 15 odigranih kola.

Srbija je protiv Australijanaca odigrala tri dominantna seta, uz jedan ispunjen greškama, ali je na kraju u redovima „plavih“ najefikasniji bio korektor Aleksandar Atanasijević sa 19 poena. Srednji bloker Petar Krsmanović imao je 15 poena, primač servisa Marko Ivović 12, a kapiten Marko Podraščanin zabilježio je 10. U poraženom timu istakli su se Eliot Aziz Oluvatobi sa 12 i Džejms Vir sa 10 poena.

Uspješni su bili lideri na tabeli, Brazil i Poljska. Brazil je u četiri seta nadigrao Italiju 25:19, 32:30, 22:25, 25:20 u sjajnom meču. Rikardo Souza predvodio je Brazil sa 21 poenom, a po 20 su dodali Hidalgo Leal i Valas de Souza.

Poljska je u tri seta bila bolja od Argentine (25:21, 25:22, 25:18).