Crnogorke u polufinalu Kupa CEV!

331 pregleda

Mađarska Bekeščaba, u kojoj igraju crnogorske reprezentativke Tatjana Bokan, Nikoleta Perović i Ksenija Ivanović, sinoć je lako sa 0:3 (23:25, 23:25, 16:25) u Francuskoj savladala domaći Sent Rafael i sa dvije pobjede u četvrtfinalu ostvarila plasman u polufinale CEV Kupa. Za ekipu koja je pet puta osvajala domaće prvenstvo ovo je najveći uspjeh u istoriji kluba a ujedno i najveći uspjeh mađarske odbojke još od 1996, kada je isti rezultat napravio Vašaš.

Uz njih tri, u polufinalu CEV Kupa igraće i Ana Otašević.

Tim Ane Otašević je plasman u polufinale izborio sa dvije pobjede od po 3:2 protiv češkog Olomuca, a naša reprezentativka je u drugom meču upisala 18 poena (54 odsto realizacije napada i kontranapada) i bila jedna od najboljih u svom timu.

Nakon što su u prvom meču pred domaćom publikom uspjele da slave sa 3:2 posle preokreta odbojkašice Bekeščabe su putovale u Francuskoj očekujući težak i neizvjestan meč. I trener gošći Bogdan Pol izjavio je da očekuje težak i dug maratonski meč, a kladioničari su ulogu favorita dali domaćoj ekipi.

Dobro je počelo za gostujuću ekipu, poenom Bodnar i as servisima Nikolete Perović za vođstvo 4:1. Domaće su se ipak odmah vratile u meč i stigle do izjednačenja 8:8 a potom i vođstva pa je trener gošći zatražio tajm-aut. Nakon odmora igralo se uglavnom poen za poen, ekipe su se smjenjivale u vođstvu a rivalke stizale do izjednačenja pa nijedna ekipa nije uspijevala da napravi dva poena prednosti.

Pri vođstvu 16:17 sjajan poen osvaja Bokan a potom nakon odlične odbrane poentira i Perović za 16:19 i trener domaćih morao je da zatraži tajm-aut. Ipak i nakon odmora poen osvaja Bokan i Bekeščaba se polako “odlijepila” na velikih 16:22. Domaća ekipa se nije predavala pa je sa četiri vozana poena stigla do 20:22 i natjerala Bogdana Pola da zatraži i drugu minutu odmora za svoju ekipu. Prišle su domaće i na 21:22 ali za potpuni preokret nisu imale snage, gošće su bile koncentrisanije u završnici i prvi set rešavaju u svoju korist rezultatom 23:25.

Drugi set svojim as servisom otvara Perović a potom poenima Ivanović gošće stižu do prednosti 2:4 a nakon bloka Bokan i do 3:6, pa trener Sent Rafela italijanski stručnjak Đulio Cezare Bregoli odmah traži tajm-aut kako bi pokušao da probudi svoju ekipu. Uspio je u tome pošto domaće stižu prvo do izjednačenja a potom i do vođstva 9:7, prvi put su francuske predstavnice na meču imale dva poena prednosti. Uzvratile su gošće fenomenalnom serijom od šest vezanih poena i stigle do vođstva 9:13 a nakon bloka Mlinar i as servisa Bodnar na semaforu je pisalo 10:15 i Bregoli je morao da iskoristi i drugi tajm aut.

Nije to puno promijenilo na terenu pošto su domaće uspjele da se približe tek na 15:19 ali kada se činilo da prvi set ulazi u mirnu završnicu Sent Rafael je serijom uspio da stigne do 20:21 i najavi zanimljivu završnicu i drugog seta. Korektorka Perović uspjela je poenima da donese svojoj ekipi tri set lopte a nakon što su domaće “spasile” prve dvije na scenu je stupila Ksenija Ivanović i ljevicom osvojila poen za svoju ekipu i rezultat 23:25. Bekeščaba je povela rezultatom 0:2 i time sebi obezbijedila najmanje zlatni set, a nedostajao im je samo jedan set za plasman u polufinale.

Treći set počeo je vrlo ujednačeno, gošće su vodile 1-2 poena a domaće stizale do izjednačenja. Na rezultatu 9:7 Bodovics je osvojila as za prednost od tri poena, prvi put u ovom setu, što je primoralo Bregolija da uzme tajm aut. Ipak, to nije zaustavilo Bekeščabu koja je uspostavila apsolutnu dominaciju na terenu i stigla do vođstva 16:9. Zavladala je potpuna tišina u sali, gošće više ništa nije moglo da zaustavi u ovom meču pa stižu do 24:16 i čak osam set lopti, da bi iskoristile već prvu za konačnih 25:16 i 3:0.

Fenomenalnom igrom sinoć predstavnice Mađarske su potpuno razbile domaću ekipu i potpuno zasluženo ostvarile istorijski plasman u polufinale CEV Kupa. A tamo će 26-og februara igrati sa boljim iz duela Busto Arsizio – Miluz (prvi susret  je dobio Busto rezultatom 3:0). Podsjećamo, dres Bekeščabe ove godine nose tri crnogorske reprezentativke: korektorka Nikoleta Perović i primači servisa Ksenija Ivanović i Tanja Bokan, srednja blokerka iz Srbije Sofija Medić i primač servisa hrvatske reprezentacije Lucija Mlinar.

Izvor: Odbojkaški blog