Busto Arsizio slavio poslije drame u Istanbulu

333 pregleda

U obje utakmice polufinala Lige šampiona za odbojkašice radovale su se gošće – italijanska ekipa Busto Arsizio napravila je iznenađenje i poslije pet setova slavila protiv Vakifbanka u Istanbulu sa 3:2 (20:25, 17:25, 25:21, 25:13, 15:13), dok je u italijanskom derbiju Koneljano protutnjao Novarom i trijumfovao sa 3:0 (25:21, 25:18, 25:17).

Četvorostruki prvak Evrope, Vakifbank je dobio prva dva seta, činilo se tada da neće imati problema da realizuje prednost domaćeg terena, ali Turkinje su potpuno stale, što su gošće iskoristile i preokrenule rezultat. Italijanke su u 5. setu vodile 8:4, potom dozvolile Turkinjama da uzmu četiri poena zaredom, ali su bile najjače u završnici i iskoristile prvu meč loptu. Busto Arsizio je na taj način prekinuo seriju od 15 uzastopnih pobjeda tima iz Istanbula u Ligi šampiona, uključujući i sve u grupi i obje u četvrtfinalu protiv poljskog Azoti Polisa. Uz to, turski gigant je deveti put uzastopno u polufinalu, a od prethodnih osam, čak pet puta je igrao u finalu (prošlogodišnje polufinale nije završeno zbog pandemije korone). U posljednjih devet mečeva prije duela u ovogodišnjem polufinalu, Vakifbank nije izgubio ni set.

Na drugoj strani Busto Arsizio, koji se nikada nije popeo na evropski vrh (ima srebro 2015. i bronzu 2013), ostvario je šestu uzastopnu pobjedu u Ligi šampiona i pokazao da se neće tako lako predati protiv favorizovanog rivala. Ali, nema sumnje da će Italijanke imati težak zadatak i u revanšu kod kuće, koji je na programu naredne srijede, 24. marta.

Iako su se sastali aktuelni klupski prvak svijeta i aktuelni evropski šampion, italijanski okršaj u Novari nije bio derbi, jer je Koneljano dominirao u sva tri seta i zabilježio 56. uzastopni trijumf u svim takmičenjima. Ekipa koja je od istog protivnika izgubila finale Lige šampiona 2019. godine, ovog puta je bila neuporedivo bolja, baš kao i nedavno u finalu Kupa Italije, samo što je to bilo u četiri seta. Za novi trijumf najzaslužnija je Paola Egonu, koja je osvojila 18 poena. Na taj način Koneljano je povećao prednost po broju pobjeda u međusobnim susretima u posljednje četiri godine – sada je 17:8. Revanš se igra 23. marta.