Bugarska fenomenalnim preokretom savladala Češku

Bugari su pregazili protivnika u prvom setu, Česi potom dobili dva i imali praktično dobijen meč, jer su u trećem setu vodili sa 23:19. Ali, kada su Bugari osvojili servis, Todor Skrimov je odservirao tri asa zaredom...

1K pregleda

U prvom meču dana u B grupi u Ostravi, u kojoj je i reprezentacija Crne Gore, Bugarska je poslije velike drame savladala domaćina Češku sa 3:2 (25:10, 23:25, 18:25, 26:24, 15:11). Bugari su pregazili protivnika u prvom setu, Česi potom dobili dva i imali praktično dobijen meč, jer su u trećem setu vodili sa 23:19. Ali, kada su Bugari osvojili servis, Todor Skrimov je odservirao tri asa zaredom i izjednačio rezultat! Njegova ekipa prvo je spasla meč loptu, a potom iskoristila svoju set loptu i izjednačila rezultat. U petom setu nije bilo drame, Bugari su bili neuporedivo bolji.

Iako su Poljaci bili jedini neporaženi tim u grupi A, čiji su domaćini u Krakovu, a Grci jedini bez pobjede, Atanasios Protopsaltis i drugovi pružili su jak otpor aktuelnom svjetskom prvaku i uzeli mu jedan set, a četvrti izgubili na razliku. Na kraju je Poljska slavila sa 3:1 (25:15, 25:22, 20:25, 26:24). Najefikasniji igrač susreta bio je Pjotr  Novakovski sa 20 poena (73 odsto uspješnosti smeča), Vilfredo Leon je imao 12, a Lukaš Kačmarek 11. Kod Grčke Nikos Zupanis je osvojio 19, a Protopsaltis 16 poena.

Odbojkaši Francuske zabeležili su drugu maksimalnu pobjedu u grupi D na Evropskom prvenstvu. Olimpijski šampioni su savladali selekciju Hrvatske 3:0 (25:15, 25:16, 26:24). Dominantni su bili izabranici Bernarda Rezendea. Sigurniji su bili u napadu i stabilniji u bloku. Koliko su dobro igrali u prvom setu pokazuje i podatak da u tom periodu igre nisu napravili nijednu grešku. U drugom su, takođe, potpuno nadigrali rivala, uz samo dvije greške i to sa servis linije. Na klupu su potom prešli Ngapet, Tonjuti i Patri. Veća borba vodila se onda u trećem setu. Koristili su Hrvati prilike koje su im se ukazivale. Ipak, evidentno je bilo da je kvalitet na strani Francuza, koji su realizovali drugu meč loptu.

Najbolji u pobjedničkom timu bio je Žan Patri sa 13 poena, Trevor Kleveno je dodao 12. Na drugoj strani Leo Andrić je brojao do 12 i on je bio jedini sa dvocifrenim učinkom u hrvatskoj selekciji.

Olimpijski šampioni imaju maksimalan učinak iz dva meča. Hrvatska je do sada zabeležila pobjedu i dva poraza. Naredni rival Francuskoj biće Njemačka, dok će selekcija Emanuelea Zaninija igrati protiv Estonije.

Odbojkaši Turske savladali su Sjevernu Makedoniju rezultatom 3:0, po setovima 25:22, 25:12, 25:15 i sačuvali lidersku poziciju u C grupi, koja se igra u finskom Tampereu. Samo u prvom setu Makedonci su bili dostojan rival favorizovanim Turcima, koje su, zanimljivo, dobili u kvalifikacijama u Strumici rezultatom 3:2, posle čega su i izborili plasman na EURO. U završnici uvodnog perioda, Turska je imala poen prednosti (23:22), ali je potom osvojila posljednja dva poena i došla do vođstva. Adis Lagumdžija i Efe Mandiradži su igrali sjajno u ovom dijelu meča. Makedonci, koje sa klupe vodi srpski stručnjak Duško Nikolić, na ovom meču računali su na samo 12 igrača, ali nijedan nije bio pretjerano raspoložen. Prijem servisa i napad bili su najslabiji elementi Gjorgijeva i drugova. Drugi i treći set donijeli su ogromnu rezultatsku, ali i razliku u igri.

U pobjedničkom timu, koji je stigao i do trećeg trijumfa, Adis Lagumdžija je osvojio 16 poena, a deset je dodao srednji bloker Vahit Emre Savaš (šest blokova). Kod Makedonaca, koji su upisali i treći poraz, po sedam poena upisali su Nikola Gjorgiev i Filip Mađunkov.

Izvor: Sport klub