Amerikanke još jednom najbolje u Ligi nacija

445 pregleda

Odbojkašice Sjedinjenih Američkih Država odbranile su titulu pobjednika Lige nacija, na finalnom turniru odigranom u kineskom Nanđingu.

Sjedinjene Američke Države savladale su u finalu drugog izdanja Lige nacija Brazil rezultatom 3:2 i tako odbranile titulu osvojenu prošle godine na istom mjestu. Amerikanke su slavile nakon pet setova i 139 minuta igre, ali i velikog preokreta  – 20:25, 22:25, 25:15, 25:21, 15:13.

Brazilke su sjajno igrale u završnicama prva dva seta, a nakon vođstva od 2:0, praktično su došle na korak od velikog uspjeha. Ipak, povreda kapitena Natalije Pereire u drugom periodu, pri rezultatu 18:18, umnogome je uticala na nastavak meča.

Neigranje udarne igle brazilskog tima, ali i nekoliko novih igračica u postavi selekcije SAD, donijeli su preokret. Amerikanke su preuzele inicijativu, lako dobile treći set, a u četvrtom je vođena velika borba.

Imao je Brazil vođstvo od 15:13 i kontru, koju Gabi nije iskoristila, a onda je uslijedila serija odbojkašica SAD od 6:0, uz sjajnu igru Druz i iskusne Džordan Larson.

U petom setu, drama je potrajala do samog kraja. Iako su Amerikanke imale konstantnu prednost, od jednog do tri poena, pa na kraju oi tri vezane meč lopte pri rezultatu 14:11, tačka je stavljena tek nakon „čelindža” Karča Kiralja. Prekinuo je poen, posle napada Kelsi Robinson, a na ponovljenom snimku svi su videli da je antenu zakačila rukom Brazilka Ana Karol Da Silva. Uslijedila je velika radost novih-starih šampionki Lige nacija.

Sjajna Andrea Druz, na kraju i MVP Lige nacija 2019, osvojila je za pobjednički tim 33 poena, a sa 15 je pomogla Kelsi Robinson, dok je 10 upisala snažna Hejli Vašington. Na drugoj strani, po 20 poena osvojile su Gabrijela Braga Gimaraeš i Loren Žeraldo Tešeira, dok je povrijeđena Natalija stala na devet.

Bronza za Kinu B, Turkinje praznih šaka

Odbojkašice Kine osvojile su bronzanu medalju u drugoj Ligi nacija, pošto su u meču za treće mjesto na finalnom turniru u Nanđingu savladale Tursku rezultatom 3:1, po setovima 25:21, 25:15, 20:25, 25:21.

Sa podmlađenim timom, kojeg su mnogi nazvali „Kinom B”, domaće su na kraju ostvarile lijep uspjeh, odbranivši treće mjesto osvojeno prošle godine. Turkinje ne mogu da budu zadovoljne učinjenim, jer su posle odličnih igara u Interkontinentalnoj fazi takmičenja i dvije pobjede u grupi u Nanđingu, sa dva poraza okončale takmičenje.

Završnica prvog seta i bolja igre Kineskinja, umnogome su odredili dalji tok meča. Sa sjajnim korektorom Gong i uz obilatu pomoć Turkinja, koje su načinile čak 9 grešaka, domaćin je na razliku dobio prvi set.

U nastavku se razigrala i Janhan Liju, koja će do kraja meča postati najbolja poenterka u taboru Kine. Drugi set u potpunosti je pripao domaćinu i to je bio poslednji signal za Turkinje da pokušaju nešto više da urade na ovoj utakmici.

I tek negdje od sredine trećeg perioda, na servise Kubre Akman, Turska je nanizala pet poena, a u toj seriji pored nezadržive Ebrar Karakurt, sjajna je bila i još uvijek rovita Hande Baladin. Uspjele su Turkinje da dobiju treći period i vrate neizvjesnost u ovaj meč.

U četvrtom setu, Kina je prvo izdržala početni pritisak gošći, a onda dobrim servisima uzvraćala udarac. Od vođstva Turkinja rezultatom 12:11, u seriji od 5:0 stigla domaćin je došao do prve osjetnije prednosti – 16:12. Novi udarac druga postava Kine nanijela je rivalu par minuta kasnije, a kad su od 17:14 došle do 20:14, domaće odbojkašice stigle su i na prag velike pobjede. Ona je uslijedila par minuta kasnije, kad je kapiten Sijaotong realizovala treću meč loptu.

Ubojita Liu Janhan meč je završila sa 23 poena, korektor Sijangju Gong sa 20, uz sjajan napad od 66 odsto, dok je kapiten Sijaotong upisala 10 poena. U poraženom timu usamljena je bila 19-godišnja Ebrar Karakurt, koja je osvojila čak 31 poen!

izvor: Sport klub