Rusi srušili Amerikance za drugu titulu u Ligi nacija

od Jelena
389 pregleda

Odbojkaši Rusije odbranili tron i osvojili novi ček na milion dolara.

U velikom finalu drugog izdanja odbojkaške Lige nacija, Rusija je u Čikagu bila bolja od Sjedinjenih Američkih Država nakon četiri odigrana seta i tako odbranila titulu osvojenu prošle godine u Lilu.

Slavili su Rusi rezultatom 3:1, po setovima 25:23, 20:25, 25:21, 25:20 i priredili malo iznenađenje, pošto su domaćini imali ulogu blagog favorita.

Već od početka meča bilo je jasno da će Rusija pružiti jak otpor kompletnom timu Sjedinjenih Američkih Država, koji se u najjačem sastavu pripremao samo za finalni turnir u glavnom gradu države Ilinoj.

Ipak, nakon velike borbe i puno nervoze, koja je donijela greške i jednih i drugih, prvi set je pripao gostima. Vodili su Amerikanci do 18:16, uslijedila je nešto bolja igra Rusa, koji su poveli 22:20. Bilo je to dovoljno da stignu do vođstva, uz četiri poena Volkova.

Drugi set je u potpunosti pripao Amerikancima, koji su vodili od tri do pet poena prednosti. U ovom periodu sjajno su igrali Tejlor Sander i Maksvel Holt, koji su upisali po pet poena.

Odlučujući je bio treći set. Amerikanci su ga dobro započeli, poveli 7:3 i 10:5, a onda je uslijedio period najbolje igre Rusije na ovom meču. Dobrim servisom i čvrstom odbranom, puleni Tomasa Samelvua slomili su otpor domaćina.

Poveli su gosti 18:15 i 21:17, Amerikanci i pet hiljada gledalaca nisu se predavali, ali su Volkov i Poletajev znali kako da uspješno završe dobro započeti posao.

U četvrtom setu, selektor domaćih Džon Sperou prebacio je Andersona na primača, ali ni to nije pomoglo Amerikancima. Istini za volju vodili su do 11:10, a onda je Rusija prebacila u višu brzinu, razigrali su se Kljuka i Jakovljev, a blistao je i dizač Kobzar. Bez velike drame u završnici, Rusi su stigli do vrijedne pobjede i odbrane trona.

Šampione je predvodio Dmitrij Volkov sa 17 osvojenih poena, tri manje dodao je Jegor Kljuka, dok je srednjak Ivan Jakovljev imao 12.

Na drugoj strani, 20 poena osvojio je Tejlor Sander, a jedan manje Metju Anderson, koji je proglašen i za najkorisnijeg igrača završnog turnira (MVP).

U najboljoj postavi Turnira su dizač Majka Kristenson (SAD), korektor Viktor Poletajev (Rusija), primači Bartoš Bednorž (Poljska) i Dmitrij Volkov (Rusija), srednji blokeri Maksvel Holt (SAD) i Ivan Jakovljev (Rusija), te libero Erik Šođi (SAD).