LŠ: Simonovska dijelila pravdu u Ljubljani, Belhatov nakon drame u četvrtfinalu

od Jelena
351 pregleda

Pobjedom u Ljubljani, rezultatom 3:1, odbojkaši Šomona izborili su plasman u četvrtfinale Lige šampiona, kao jedna od tri najbolje drugoplasirane ekipe iz svih pet grupa. Pored njih, isti poduhvat ostvarili su Dinamo iz Moskve i SKRA iz Belhatova, koji je dočekao poraz Keđeržina u Ćivitanovi.

Francuzi su i pored izgubljenog drugog seta u meču protiv ACH voleja, do kraja susreta držali sve u svojim rukama, pošto je iskusni strateg Silvano Prandi na vrijeme ubacio u igru Slovaka Repaka i ljevorukog korektora Vinkelmilera. Pravdu na ovom meču dijelila je Sonja Simonovska, međunarodni odbojkaški sudija iz Crne Gore.

Uz raspoložene saigrače, rezervna dijagonala je Šomonu donijela i četvrti trijumf u C grupi, pa će Francuzi u petak zauzeti mjesto u slabijem šeširu na žrijebu za četvrtfinale.

U pobjedničkom timu Bugarin Atanasov je osvojio 18, a Amerikanac Ejveril 17 poena. Kod Slovenaca, koji su doživjeli i šesti poraz, Đirlić je osvojio 12 poena, a Polujan devet. U igru je ulazio i Andrija Vilimanović.

Veliku pobjedu u poslednjem kolu grupne faze ostvarila je i ekipa SKRA Belhatova protiv njemačkog Berlina. Konačnih 3:0, u meču koji je obilovao uzbuđenjima, stigli su posle 95 minuta. Gosti su imali dvije set lopte u prvom i još tri u trećem setu, ali su na kraju doživjeli maksimalan poraz.

Poljaci, sa samo jednim zdravim srednjim blokerom, ostavili su srce na terenu i došli do treće pobjede u grupnoj fazi takmičenja. Junak trijumfa bio je Estonac Rene Tepan sa 23 poena. Pratili su ga Iranac Milad Ebadipur sa 14 i srpski reprezentativac Milan Katić sa devet poena. U poraženom timu, Bendžamin Peč je osvojio 16 poena, dok su Australijanac Vajt i rezervni korektor Rasel upisali po 10.

Dinamo iz Moskve je savladao kao gost francuski Tur maksimalnim rezultatom. Prva dva su riješili lako u svoju korist, ali su u trećem slavili posle drame 33:31.

Najviše uzbuđenja viđeno je u poslednjem meču dana. Lube je ugostio Zaksu Keđeržin bez rezultatskog imperativa, pošto su kolo prije kraja već obezbijedili plasman među osam najboljih. Sa druge strane, gosti su imali jasnu računicu, pobjeda ih vodi dalje, dok poraz znači eliminaciju. Sjajno su počeli gosti, koji su iskoristili činjenicu da je trener Lubea De Đorđi ostavio na klupi Bruna i Huantorenu. Poveli su sa 2:0 i bili na pragu četvrtfinala. U trećem setu, Zaksa je vodila 24:20, ali je domaćin prvo izjednačio, a posle iskoristio četvrtu set loptu za 2:1 u setovima. Keđeržin nije iskoristio devet meč lopti u tom dijelu igre! Ulazak Bruna u trećem setu donio je potrebnu energiju u domaći tim, koji je potom bez problema osvojio naredna dva seta. Tim iz Ćivitanove je tako ostvario maksimalan učinak u grupi, dok je pobjedom omogućio Belhatovu da prođe dalje.

Zenit iz Kazanja je savladao Halkbanku 3:0 i na taj način eliminisao šampiona Turske iz četvrtfinala. Drugi Zenit, onaj iz Sankt Peterburga, lako je izašao na kraj sa Fridrihshafenom. Modena je i bez Zajceva, Urnauta i povređenog Kristensona ostvarila maksimalnu pobjedu na gostovanju u Češkoj, ekipi ČEZ Karlovarsko.

Gdanjsk je pobijedio kao gost Mazeik sa 3:0, Peruđa je ispustila set protiv Arkasa, dok je Ruselar pobijedio Frankfurt na svom terenu sa 3:1.

U četvrtfinalu su se plasirali dva Zenita, iz Kazanja i Sankt Peterburga, kao i Dinamo iz Moskve. Čast Italije braniće Peruđa i Lube, dok će i Poljska imati dva predstavnika, Gdanjsk i Belhatov. Osmi učesnik je francuski Šomon.

Žrijeb je na programu u petak u Luksemburgu, a prvi mečevi četvrtfinala na programu su 12. marta.